Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

To je Kanada. Na trénink sjezdařů přišel koukat rys. Hudec potkal i medvěda

NETRADIČNÍ DIVÁK. Na sjezdovce ve Whistleru se objevila šelma. | foto: K. Brož

10 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Bylo mu deset měsíců, když s rodiči utekl z Československa. Po čtyřech letech, které Jan Hudec strávil v Německu, se přesunul za oceán. A za Kanadu teď bude na sjezdovkách bojovat o olympijské zlato.

V národním týmu se znakem javorového listu jezdí jedenáct let, v Kanadě bydlí už skoro čtvrt století. "Kdybych ale češtinu zapomněl, tak by mě máma asi seřezala," říkal už dřív.

V úvodním tréninku na sjezd ve Whistleru, který několikrát zastavila mlha, si teprve osahával kopec. Časem 1:55,85 minuty zaostával o víc než dvě sekundy za těmi nejrychlejšími.

"Svah jsem si seshora sjel teprve asi potřetí," počítal osmadvacetiletý závodník původem ze Šumperka. "Měli jsme tu sice soustředění národního týmu, ale na trati se pořád pracovalo, takže jsme mohli jezdit jenom některé úseky. I tak to byl dobrý trénink."

Sjezdovka Dava Murrayho se vyznačuje jednou věcí. "Mlhou," smál se vicemistr světa z Aare 2007. Ve srovnání s Kitzbühlem nebo Wengenem je ale trošku lehčí.

"Něco jako Lake Louis," připomněl Hudec místo svého jediného triumfu ve Světovém poháru. "Dobré skoky, technické úseky, víc zatočené, než to bývávalo. Pěkná trať na světové úrovni. K tomu to počasí, takže závody budou zase o trošku těžší."

A těch nástrah pro závodníky by mohlo ještě víc. Pod cílovou čárou se napříč tratí prohnal rys.

"To je normální, před čtyřmi roky sem zase přiběhl černý medvěd," vzpomínal závodník z Calgary. "Stál tam nahoře v mlze těsně přede mnou. Dostal jsem strach, zaklekl do vajíčka a rychle odjel. To je prostě Kanada."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze