Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

To jsou letní hry? ptal se Výborný v Turíně

13 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - "Mám dojem, že jsem spíš na nějaké letní olympiádě, když jsem se tady rozhlédl," prohlásil hokejový útočník David Výborný po příjezdu do sluncem zalitého Turína. Střediska zimních sportů jsou daleko v horách. Přímo v Turíně není po sněhu ani památky, panuje téměř jarní počasí.

Na olympijské hry sice podobně jako ostatní hráči dorazil nevyspalý, ale v dobré náladě. "Cesta byla v pohodě. Akorát z Milána ten náš taxikář trochu zabloudil," hlásil.

Jednatřicetiletý útočník je pětinásobným mistrem světa, ale na olympijských hrách je poprvé.

A to o ně na poslední chvíli málem přišel. Minulou středu, v zápase proti Los Angeles, vsítil kuriózní vítězný gól, když se puk do branky odrazil od jeho čelisti.

"V tu chvíli mi problesklo hlavou: Co se děje? Necítil jsem zuby, měl jsem je zaražené dovnitř. Když jsem pak šel k doktorovi, říkal jsem si, že asi olympiáda není," vzpomíná na kritický moment.

Měl ale obrovské štěstí. Je v pořádku. "Trochu to odnesl zub, bolí to. Ale čelist to naštěstí neodnesla, ani nemám žádný steh," usmívá se.

Columbus má za sebou, podobně jako ostatní týmy, náročný předolympijský program. "Je to docela dobré. Hráli jsme hodně zápasů, ale všichni jsme na tom stejně. Je dobré, že nikdo nemá žádné závažnější zranění."

Jeho jméno bylo v minulých dnech citováno ještě jednou. List Columbus Dispatch zveřejnil v materiálu o Davidu Výborném, že český hráč bude kapitánem týmu v Turíně. Přitom jméno týmového vůdce kouč Hadamczik úzkostlivě tají, chce jej oznámit až v kabině před prvním společným tréninkem mužstva.

Informace zámořského novináře byl zkreslená. "Omluvil se mi. Řekl jsem mu, že to je v pohodě. Neudělalo mi to žádný problém. S trenérem Hadamczikem jsme dopředu věděli, jak to asi bude. Ani jsem o tom, co se v Česku dělo, nevěděl. Četla mi to až doma manželka," řekl Výborný.

Přestože si účastí na olympiádě splnil velký sen, atmosféra turnaje na něj ještě nedolehla. "Poslední tři čtyři dny už jsem na turnaj myslel. Předtím jsem se soustředil na zápasy v NHL. Třeba když jsme hráli v Nashvillu, bavili jsme se s klukama o tom, že se nechceme zranit. A poslední náš zápas? To byl opravdu šílenej hokej. Hlavně se nezranit," přiznal.

Kompletní mužstvo se v Turíně sejde až den před zápasem. V tom ale kapitán úřadujících mistrů světa z Vídně žádnou komplikaci nevidí. "Všichni se známe, pro všechna mužstva že to stejné. Nehledal bych v tom žádné pro a proti. Jsme natolik zkušené mužstvo, že by nám to nemělo dělat problém."

Hokejoví útočníci Rostislav Olesz (vlevo) a David Výborný po příletu do Turína

Hokejoví reprezentanti přilétají do Turína. Mezi prvními byli útočníci Rostislav Olesz (vlevo), David Výborný a brankář Tomáš Vokoun (v pozadí). Vpravo jim sekunduje manažer Zbyněk Kusý

David Výborný

David Výborný vybaluje v olympijském pokoji

Hokejoví útočníci David Výborný (v popředí) a Rostislav Olesz právě dorazili do olympijské vesniceNajdete na iDNES.czmobilní verze