Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

To Rogge netušil. Kočičí žena poráží Sluckou

Irina Slucká - FAVORITKA. Irina Slucká při krátkém programu. | foto: Reuters

23 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - O olympijském závodě krasobruslařek hovořil na počátku her dokonce i Jacques Rogge, prezident MOV. "Těším se na souboj Iriny Slucké s japonskými skokankami. Bude impozantní," řekl tehdy. Jenže na kohosi zapomněl. Na Sashu Cohenovou, 158 centimetrů vysokou Američanku s kočičím tělem, dceru ukrajinské matky.

A co se nestalo. Po krátkém programu tatáž Cohenová vede o tři setiny bodu před Sluckou. "Pro tenhle závod jsem trénovala celý život," povídá.

Naruší snad zlatou sérii Rusů ve stařičké hale Palavela? Jen si připomeňme: Toťmjaninová–Marinin, Pljuščenko, Navková–Kostomarov. Ti všichni už triumfovali.

"Předvedla jsem svůj nejlepší výkon," ujistila Slucká před středeční půlnocí, kdy sršela energií při Tanci mrtvých od Franze Liszta.

Obě ženy zvládly navlas stejné skoky včetně kombinace. Američance dali sudí víc za projev, Rusce za techniku.

Ovšem tři setiny neznamenají v krasobruslení nic, na startu dnešních volných jízd jako by stály v jedné řadě. Slucká zůstává největší favoritkou.

Za poslední rok našla přemožitelku jedinkrát, Japonku Asadovou ve finále Grand Prix. Jenže ta je příliš mladá, v 15 letech ještě nesmí na hrách startovat.

"Nepřemýšlím o vítězství za každou cenu. Vyzrála jsem. Vím, že život není jen krasobruslení," říká sedmadvacetiletá vdaná paní z Moskvy. Po olympijském zlatu, jediném titulu, který dosud nedobyla, přesto touží.

Odmítá osud sdruženáře Manninena či biatlonisty Poiréeho. V Naganu 1998 se psychicky sesypala, skončila pátá.

V Salt Lake City 2002 byla druhá, se slzami v očích a pocitem křivdy. Dokonce i ruská duma si tehdy stěžovala, že ji sbor rozhodčích okradl a "přidělil" zlato Američance Sarah Hughesové.

Ta je mezitím dávno pryč, obtloustlá a raději studující. Přesto jméno Hughesová ani na turínských hrách nechybí. Je tady Emily, mladší sestra Sarah, která přiletěla jako náhradnice za zraněnou Kwanovou. Rodiče sedí v hledišti a vytahují transparent: "Hughesovi ti věří."

Zatím drží sedmou příčku, další medaile do rodinné sbírky nejspíš nepřibude.  "To nikdy nevíte," uculí se sedmnáctiletá dívka. "Tohle je olympiáda. Tady se dějí nepředstavitelné věci."

A někdy také rozhodují nevyzpytatelní rozhodčí. "Systém se změnil, lidé ne. Stále máme staré rozhodčí," obává se Slucká před soubojem o vše s Cohenovou...

A kdo ví, možná i s japonskou skokankou Arakawovou. Půjde znovu o nejsledovanější přenos her v americké televizi. Tak jako v Salt Lake City. Tak jako v Naganu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze