Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Tohle nemělo chybu, chválila českou vítězku legenda, jež zapalovala oheň

Bývalá rychlobruslařka Catriona Le May Doanová s olympijskou pochodní | foto: AP

16 2010
Richmond (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měla krátkou rudou sukni a voněla do dálky. Snad každý její nakrátko střižený blonďatý vlas byl pečlivě nagelovaný. Devětatřicet byste té dámě rozhodně nehádali. Právě legendární rychlobruslařka Catriona Ann Le May-Doanová, která před pár dny pomáhala mezi sportovními celebritami zapálit olympijský oheň, komentovala pro kanadskou televizi zlatý závod Martiny Sáblíkové.

"To nemělo chybu. Od začátku do konce věděla, co dělá. A proč to dělá," prohlásila slavná Kanaďanka, když sundala sluchátka a vykročila z haly v Richmondu. Hned třásla rukou kouči Novákovi: "Skvělá práce, Peter. Perfektní."

Le May-Doanová vyhrála olympiádu dvakrát za sebou, sprinty na 500 metrů ovládla v Naganu 1998 a pak i v Salt Lake City. Nadvládu na delších tratích předpovídá také Sáblíkové: "Má obrovskou vůli. A motivace z ní čiší."

Martinu pořád chválíte, přitom pro zlato si jely i vaše krajanky, ne?
To ano, ale vaše Martina předvedla úžasnou jízdu. Vyhrála zaslouženě. Jako sportovec přece musím uznat, že byla nejlepší.

V čem?
Jako favorit přijela a se zlatem odjela. Není snadné se s tímhle pocitem vyrovnat. Každý očekává, že vyhrajete, a vy vyhrát musíte, protože jinak zklamete. Sebe i všechny okolo. Věřte mi, já to zažila. Martina ukázala, jak se chová pravý šampion. Má můj obdiv. Stejně jako Sven Kramer v prvním závodě mužů. Oba na tom byli úplně stejně.

Vážně?
No jasně. Oba si jeli pro zlato, oba startovali v jedenáctém páru, a když skončili, museli si sednout a čekat, jak to všechno dopadne. Vydrží ten jejich čas nahoře? Nevydrží? Vyhrajou? Jejich jízdy byly ovšem tak skvělé, že jsem nepochybovala.

Fandíte, když komentujete?
Snažím se být nad věcí. Pokud fandím, tak svým, to se nezlobte.

Nezlobím. Protože když budu i mluvit ironicky: my máme zlato, vy bronz.
Zaslouženě. Martina byla vyrovnaná a báječně stupňovala tempo, což je její největší síla. Viděla jsem Petra (Nováka), jak svítí radostí, když začínalo poslední kolo. Martina byla obdivuhodná.

V Česku přitom není jediný rychlobruslařský ovál.
Slyšela jsem, o to víc se klaním. Petrův tréninkový plán musí být dokonalý. A Martina musí být hodně silná osobnost.

A v závodě na 5 kilometrů bude zase favoritkou, že?
No počkejte, i naše Clara (Hughesová) ukázala, že se její forma zlepšuje, takže může zaútočit. Těším se, bude to krásný boj.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze