Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Florbal či bowling na OH v roce 2020? Tokio bude vybírat nové sporty

Šance není velká, ale na OH 2020 by o medaili mohli bojovat i čeští florbalisté. | foto: Martin Flousek, Český florbal

12 2015
Na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020 dostanou prostor (staro)nové sporty a zájemci se jen rojí. Pořadatelé obdrželi žádost o zařazení do programu od 26 sportovních svazů, mezi aspiranty se hlásí mimo jiné florbal, bowling či sportovní lezení.

Za hlavního favorita je všeobecně požadována společná kandidatura baseballu a softbalu, které jsou v Japonsku mimořádně populární, o představení na tokijských hrách usilují třeba také karate, squash, sumo, šachy či bojové umění wu-šu.

Organizační výbor oznámil, že 22. června zveřejní zúžený seznam kandidátů. Finalisté představí v srpnu v Tokiu prezentaci a pořadatelé her pak do konce září doporučí Mezinárodnímu olympijskému výboru vybrané sporty ke schválení. MOV definitivně rozhodne v srpnu 2016 na zasedání před olympijskými hrami v Riu de Janeiro.

Podle nových pravidel MOV se mohou od roku 2020 pořadatelé olympijských her výrazněji podílet na tvorbě programu a zařadit jeden nebo více nových sportů. Vedle baseballu a softbalu, které MOV vyřadil z olympijské rodiny po hrách v Pekingu 2008, tak mohou uspět i bojové sporty, které jsou v regionu populární.

„Budeme se rozhodovat podle tří kritérií, které sporty vybrat. Musí být populární mezi mladými, musí dát hrám spád a musí splnit standardy MOV,“ řekl výkonný ředitel tokijského organizačního výboru Toširo Muto. Podle něho dostanou přednost sporty, pro které nebude potřeba vybudovat nová sportoviště.

Autoři: ,


Nejčtenější

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze