Lékaři žádají start maratonu v Tokiu v půl šesté ráno, bojí se infarktů

Maraton na olympiádě v Riu, ilustrační foto | foto: Reuters

1 2018
Japonští lékaři vyzývají pořadatele olympijských her 2020 v Tokiu, aby kvůli očekávanému vedru posunuli start maratonu na půl šestou ráno, čímž by se snížilo riziko infarktu sportovců i dalších účastníků závodů. Zatím je start maratonských běhů naplánovaný na 7:00.

Letos Japonsko postihla vlna rekordních veder, při kterých teplota stoupala nad 40 stupňů Celsia. Jenom v Tokiu v červenci zemřelo na infarkt minimálně 96 lidí. Očekávané horké počasí je velkým tématem před olympijskými hrami, které se v japonské metropoli uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

Starty mužského i ženského maratonu už byly z původních 7:30 tamního času posunuty o třicet minut dozadu, ale japonská i tokijská lékařská organizace to považují za nedostatečné. Na většině trati se podle nich nadále poběží ve vysokých teplotách, při kterých by se lidé měli vyvarovat fyzické aktivity.

„Dělá nám to velké starosti. Pokud je riziko infarktu vysoké nejen pro běžce, ale také pro pořadatele a diváky, budou vyšší nároky na záchrannou službu, což bude mít velký dopad na zdravotnická zařízení a běžné pacienty,“ řekl agentuře AFP Kimijuki Nagašima z vedení Japonské lékařské asociace.

Zástupci obou organizací se kvůli tomu tento týden setkali s organizačním výborem her v Tokiu. „Nenavštívili bychom je, pokud bychom si mysleli, že to jsou jen malé obavy. Máme strach, že současný plán by mohl vést k úmrtím,“ zdůraznil prezident Tokijské lékařské asociace Haruo Ozaki.

Mluvčí organizačního výboru Masa Takaja uznal, že lékaři prezentovali závažné argumenty založené na odborných znalostech. „Podělíme se o ně s pracovními skupinami Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodního paralympijského výboru, které se očekávaným vedrem zabývají,“ řekl.

Maraton je naplánovaný kolem řady známých míst v Tokiu. Má rovinatý profil se závěrečným stoupáním na Olympijský stadion.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Boxeři na scestí. Otěže jejich sportu má převzít muž z podsvětí

Rus Jevgenij Tiščenko se napřahuje k úderu v souboji Kazachem Vasilijem...

Mezinárodní olympijský výbor hrozí boxu vyřazením z programu olympijských her v Tokiu 2020. Důvodem...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Lékaři žádají start maratonu v Tokiu v půl šesté ráno, bojí se infarktů

Během posledního olympijského dne běželi ulicemi Rio de Janeira maratonci.

Japonští lékaři vyzývají pořadatele olympijských her 2020 v Tokiu, aby kvůli očekávanému vedru...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz