Lékaři žádají start maratonu v Tokiu v půl šesté ráno, bojí se infarktů

Maraton na olympiádě v Riu, ilustrační foto | foto: Reuters

1 2018
Japonští lékaři vyzývají pořadatele olympijských her 2020 v Tokiu, aby kvůli očekávanému vedru posunuli start maratonu na půl šestou ráno, čímž by se snížilo riziko infarktu sportovců i dalších účastníků závodů. Zatím je start maratonských běhů naplánovaný na 7:00.

Letos Japonsko postihla vlna rekordních veder, při kterých teplota stoupala nad 40 stupňů Celsia. Jenom v Tokiu v červenci zemřelo na infarkt minimálně 96 lidí. Očekávané horké počasí je velkým tématem před olympijskými hrami, které se v japonské metropoli uskuteční od 24. července do 9. srpna 2020.

Starty mužského i ženského maratonu už byly z původních 7:30 tamního času posunuty o třicet minut dozadu, ale japonská i tokijská lékařská organizace to považují za nedostatečné. Na většině trati se podle nich nadále poběží ve vysokých teplotách, při kterých by se lidé měli vyvarovat fyzické aktivity.

„Dělá nám to velké starosti. Pokud je riziko infarktu vysoké nejen pro běžce, ale také pro pořadatele a diváky, budou vyšší nároky na záchrannou službu, což bude mít velký dopad na zdravotnická zařízení a běžné pacienty,“ řekl agentuře AFP Kimijuki Nagašima z vedení Japonské lékařské asociace.

Zástupci obou organizací se kvůli tomu tento týden setkali s organizačním výborem her v Tokiu. „Nenavštívili bychom je, pokud bychom si mysleli, že to jsou jen malé obavy. Máme strach, že současný plán by mohl vést k úmrtím,“ zdůraznil prezident Tokijské lékařské asociace Haruo Ozaki.

Mluvčí organizačního výboru Masa Takaja uznal, že lékaři prezentovali závažné argumenty založené na odborných znalostech. „Podělíme se o ně s pracovními skupinami Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodního paralympijského výboru, které se očekávaným vedrem zabývají,“ řekl.

Maraton je naplánovaný kolem řady známých míst v Tokiu. Má rovinatý profil se závěrečným stoupáním na Olympijský stadion.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská pochodeň pro Tokio je inspirována sakurou

Detail olympijské pochodně pro Tokio 2020

Olympijská pochodeň pro letní hry v Tokiu v roce 2020 dostala tvar lístků sakury. Japonci se...

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Jaká korupce? Šéf Japonského olympijského výboru nařčení odmítá

Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a vlivný člen...

Žádná korupce, jen běžná procedura. Cukenazu Takeda, první muž Japonského olympijského výboru a...

Najdete na iDNES.cz