Fantazie v doskočišti. Jihočeský dálkař překonal 75 let starý rekord

TO JSEM SKOČIL. Dálkař Tomáš Kratochvíl pózuje u svého rekordního výkonu (28. června 2017) | foto: Denisa Józsová

28 2017
Předlouhých 75 let tenhle výkon odolával. Nikdo ze starších žáků neskočil v dálce víc než 712 centimetrů, jako za druhé světové války Jaroslav Fikejz. Až teď patnáctiletý Tomáš Kratochvíl na Olympiádě dětí a mládeže. Maximum vylepšil rovnou o dvanáct centimetrů na 724. „Neskutečný, neskutečný,“ opakoval. K senzačnímu výkonu reprezentantovi Jihočeského kraje gratuloval český rekordman mezi dospělými Radek Juška: „Je to super, jen tak dál.“

Bylo to pro Kratochvíla mimořádně úspěšné odpoledne. Pár minut po rekordu mluvil do televizních kamer, třásl si rukou s protihráči. A říkal: „Nejlepší den mé kariéry, vážně!“

Těsně před skokem si vedoucí muž dálkařské soutěže roztleskával publikum, které na jeho výzvu zareagovalo a spustil se obrovský hukot, jenž skončil neskutečným skokem. Tomáš ihned věděl, že předchozí výkon ještě zlepšil. Ohromný šok ale nastal, když rozhodčí vzdálenost změřili. Přesně 724 centimetrů! Když mladý atlet uslyšel číslo, propukl v euforii. Diváci v tu chvíli ještě nevěděli proč, ale brzy zjistili. Tribuny zaburácely podruhé.

„Já jsem v jeho letech atletiku ani nedělal, protože jsem až do šestnácti hrával fotbal,“ gratuloval český reprezentant Radek Juška. „Doufám, že mu to vydrží a bude se dál zlepšovat.“

„Je to něco naprosto úžasného, vždyť rekord, který překonal, pochází z roku 1942. Je to neuvěřitelné, ale Tomáš je velmi šikovný,“ chválil nového mladého rekordmana trenér Jiří Couf.

Před závodem nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl skočit tak daleko. „Cítil jsem se jako obvykle. Ale je pravdou, že při skoku jsem se cítil nejlépe za celou sezonu,“ dodává Tomáš. Národní rekord také znamená kvalifikaci na Evropský olympijský festival mládeže v Maďarsku. „Chtěl jsem se hlavně kvalifikovat. Limit byl 695 centimetrů, to byl můj největší cíl na této akci.“ Nakonec ho splnil hravě.

Jihočeský atlet vůbec prožívá povedenou sezónu. V letošním roce už jeden rekord překonal: Halové maximum posunul na 688 centimetrů.

Atletice se věnuje od osmi let a jeho snem jsou olympijské hry. „Měli jsme tento sport v rodině, jelikož můj strýc, Petr Kratochvíl, dříve skákal do výšky. Nejspíše proto jsem začal se skoky taky, přivedl mě k nim táta a v současné době tyto dvě disciplíny nehodlám opustit.“

Letní olympiády dětí a mládeže se účastní už podruhé. Při první účasti v roce 2015 získal ze tří disciplín dvě zlaté medaile. Teď se jednu z nich obhájil. „Za to jsem opravdu rád. To vše umocnil národní rekord. “ A i když má před sebou ještě půlku sezony, ví, že letošní už lepší být nemůže.

Autor:

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz