Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš Kvasnička: handicapovaného cyklistu motivují otcovy úspěchy

Cyklista Tomáš Kvasnička s bronzovou medailí - Handicapovaný cyklista Tomáš Kvasnička na paralympiádě v Pekingu získal bronz v závodu na 1 km s pevným startem. | foto: Daniel Pavlis

9 2008
V touze být co nejlepší ho motivují úspěchy otce Miloslava, bývalého cyklokrosaře. Trénuje se čtyřnásobným vítězem paralympiády Jiřím Ježkem. A sám se životního úspěchu už také dočkal. Osmnáctiletý cyklista Tomáš Kvasnička si z Pekingu přiveze překvapivý bronz ze závodu na jeden kilometr s pevným startem.

Tomáš Kvasnička patří v osmnácti letech k velkým talentům české cyklistiky. Při prvním startu na velké první mezinárodní soutěži získal na loňském mistrovství světa bronz v týmovém sprintu.

Nyní dokázal, že umí sbírat úspěchy i v individuálním závodě. Na paralympiádě v Pekingu získal stejný kov v závodě na jeden kilometr s pevným startem.

"Já jsem na tenhle závod hodně trénoval. Rok jsem jezdil na tréninku kilometru v závěsu za Jirkou Ježkem. Jsem rád, že se příprava vyplatila," liboval si Kvasnička po závodu kategorie CP3 (cyklisté s vrozenou centrální poruchou hybnosti).

V něm nestačil jen na Brity Waddona a Kennyho. Mimo medailové pozice pak odsunul i vítěze královské etapy na Tour de France 2000 Španěla Javiera Ochou, který mezi handicapovanými závodí po srážce s autem v únoru 2001. "Měl jsem z toho obrovskou radost. Pořád jsem si říkal, že ho musím taky jednou porazit, když doteď porážel jen on mě. Dneska to vyšlo a je z toho bronz," radoval se.

Tomáš tak znovu dal vzpomenout na slavné cyklistické příjmení. Otec Miloslav Kvasnička je totiž trojnásobným vicemistrem světa v cyklokrosu a nyní provozuje obchod s koly a cyklistickými doplňky.

S otcem se hecujeme

"Táta mi hodně radí. Jeho úspěchy mě motivují, hodně se hecujeme," říká junior. "Jezdíme spolu trénovat, většinou kolem padesáti, šedesáti kilometrů na silnici. Když jedeme rychle, vede to táta, ale většinou si určuji tempo sám," vypráví.

Celkový vítěz letošního Evropského poháru zároveň nezapomene pochválit i svého trenéra Viktora Zapletala a slavnějšího kolegu Jiřího Ježka. "S nimi trénuji a sbírám zkušenosti. Třeba za Jirkou jsem jezdil kilometr na dráze celý rok v závěsu," dodává.

Přestože v tak raném věku má už dva cenné kovy z vrcholných mezinárodních akcí, k úspěchům otce má stále respekt. "Dohnat se ho ještě nesnažím, vždyť mám zatím jenom dva bronzy," zasmál se Kvasnička junior.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze