Z benjamínka je Portyk jedničkou: Dokázal jsem si, že patřím dopředu

Tomáš Portyk na můstku v Lahti během závodu sdruženářských družstev | foto: Reuters

29 2017
Měl právě po tréninku. Seděl v restauraci areálu skokanského můstku v Lomnici nad Popelkou na obědě, když za ním přišli místní trenéři. „Ty jsi náš další adept na olympijskou medaili na hrách v Pchjongčchangu,“ poplácali ho po zádech. Sdruženář Tomáš Portyk se jen pousmál. „U nás je těch lidí, kteří můžou bojovat o medaili, třeba dvacet,“ odpověděl jim. Jeho však nevyjímaje.

Vždyť už si v aktuální sezoně dokázal vylepšit osobní maximum ve Světovém poháru na osmé místo. Dál tak stoupá k absolutnímu vrcholu, ke kterému má blíž a blíž.

Když se loni v rumunském Rašnově stal Tomáš Portyk juniorským mistrem světa, dosáhl mezi mladíky všeho. „A když se mi povedlo pár závodů v Kontinentálním poháru, myslel jsem si, že podobně vlétnu i do toho Světového. Ale ten je úplně někde jinde,“ ví už nyní jedenadvacetiletý mladík.

Tomáš Portyk na MS v Lahti
Tomáš Portyk při závodu Světového poháru v severské kombinaci v Ramsau.

Většinu minulé zimy se trápil především na můstku, který je pro Portyka alfou a omegou slušných výsledků v severské kombinaci. „V trénincích i v kvalifikacích jsem skákal daleko, ale když přišel závod, byl jsem čtyřicátý. Nahoře jsem se rozsypal a bylo po všem,“ litoval.

I proto v létě změnil přípravu a začal spolupracovat s psychologem. Výsledky se dostavily hned, vždyť spolu s Miroslavem Dvořákem na letních Grand Prix zářili. Ve sprintu dvojic třeba porazili i olympijského vítěze Erika Frenzela s Fabianem Riesslem.

O to větší očekávání měl rodák z Jilemnice před startem zimní sezony. Chtěl si do ní přenést pohodu z léta, chtěl dokázat, že patří mezi absolutní špičku mezi sdruženáři. Před prvními závody ve finském Kuusamu ho však sklátila viróza. Dostal antibiotika a z nemoci se vyhrabal až v polovině prosince.

Fotogalerie

A vyhrabal se úžasně. V Ramsau předvedl velelet - druhý nejdelší skok, do cíle pak doběhl jako osmý. „Dokázal jsem si, že patřím dopředu a můžu závodit s nejlepšími,“ těšilo ho.

Dvaačtyřicet dnů nyní zbývá do startu olympijských her v Pchjongčchangu. Během nich chce Portyk doladit pár drobností a ustálit skokanskou formu. Když totiž před čtyřmi lety přijížděl do Soči, v 17 letech byl benjamínkem týmu. Nyní je českou jedničkou.

Jedničkou, od níž se sice medaile nečeká, ale zazářit může. „A já věřím, že se nerozklepu jen z toho, že je to olympiáda. Na každém závodě se snažím vylepšit své maximum a v Koreji bude ten cíl stejný,“ burcuje Portyk.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...

Najdete na iDNES.cz