Z benjamínka je Portyk jedničkou: Dokázal jsem si, že patřím dopředu

Tomáš Portyk na můstku v Lahti během závodu sdruženářských družstev | foto: Reuters

29 2017
Měl právě po tréninku. Seděl v restauraci areálu skokanského můstku v Lomnici nad Popelkou na obědě, když za ním přišli místní trenéři. „Ty jsi náš další adept na olympijskou medaili na hrách v Pchjongčchangu,“ poplácali ho po zádech. Sdruženář Tomáš Portyk se jen pousmál. „U nás je těch lidí, kteří můžou bojovat o medaili, třeba dvacet,“ odpověděl jim. Jeho však nevyjímaje.

Vždyť už si v aktuální sezoně dokázal vylepšit osobní maximum ve Světovém poháru na osmé místo. Dál tak stoupá k absolutnímu vrcholu, ke kterému má blíž a blíž.

Když se loni v rumunském Rašnově stal Tomáš Portyk juniorským mistrem světa, dosáhl mezi mladíky všeho. „A když se mi povedlo pár závodů v Kontinentálním poháru, myslel jsem si, že podobně vlétnu i do toho Světového. Ale ten je úplně někde jinde,“ ví už nyní jedenadvacetiletý mladík.

Tomáš Portyk na MS v Lahti
Tomáš Portyk při závodu Světového poháru v severské kombinaci v Ramsau.

Většinu minulé zimy se trápil především na můstku, který je pro Portyka alfou a omegou slušných výsledků v severské kombinaci. „V trénincích i v kvalifikacích jsem skákal daleko, ale když přišel závod, byl jsem čtyřicátý. Nahoře jsem se rozsypal a bylo po všem,“ litoval.

I proto v létě změnil přípravu a začal spolupracovat s psychologem. Výsledky se dostavily hned, vždyť spolu s Miroslavem Dvořákem na letních Grand Prix zářili. Ve sprintu dvojic třeba porazili i olympijského vítěze Erika Frenzela s Fabianem Riesslem.

O to větší očekávání měl rodák z Jilemnice před startem zimní sezony. Chtěl si do ní přenést pohodu z léta, chtěl dokázat, že patří mezi absolutní špičku mezi sdruženáři. Před prvními závody ve finském Kuusamu ho však sklátila viróza. Dostal antibiotika a z nemoci se vyhrabal až v polovině prosince.

Fotogalerie

A vyhrabal se úžasně. V Ramsau předvedl velelet - druhý nejdelší skok, do cíle pak doběhl jako osmý. „Dokázal jsem si, že patřím dopředu a můžu závodit s nejlepšími,“ těšilo ho.

Dvaačtyřicet dnů nyní zbývá do startu olympijských her v Pchjongčchangu. Během nich chce Portyk doladit pár drobností a ustálit skokanskou formu. Když totiž před čtyřmi lety přijížděl do Soči, v 17 letech byl benjamínkem týmu. Nyní je českou jedničkou.

Jedničkou, od níž se sice medaile nečeká, ale zazářit může. „A já věřím, že se nerozklepu jen z toho, že je to olympiáda. Na každém závodě se snažím vylepšit své maximum a v Koreji bude ten cíl stejný,“ burcuje Portyk.Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Vasův běh opět režírovali Norové. Titul slaví Dahl, pátý doběhl Řezáč

DALŠÍ ČECH. Běžec na lyžích Stanislav Řezáč (vpředu) skončil na Jizerské

Norští lyžaři druhý rok v řadě "vyloupili" švédský národní klenot, legendární Vasův běh. John...

Vrabcová jen těsně za branami Top 10. V Lahti vyhrála Björgenová

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v závodu na deset kilometrů...

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová také po olympijských hrách útočí na umístění ve světové Top...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz