Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé nám pařížskou olympiádu nevezmou, tvrdí hrdí Francouzi

Tony Estanguet, spolupředseda kandidatury Paříže na olympijské hry 2024, hovoří s pařížskou starostkou Anne Hidalgovou. | foto: Profimedia.cz

23 2015
Tři sebevražední atentátníci omotaní výbušninami se sice neproplížili až do hlediště gigantického Stade de France, jak pravděpodobně plánovali, přesto mohou mít deset dnů staré události ještě dalekosáhlé důsledky. V ohrožení je pořadatelství olympiády, o níž Francouzi sní už několik let.

Sportovní velmoc naposledy přivítala letní olympijské hry v roce 1924 a podle předpovědí měla znovu v roce 2024. Jenže svět se nyní ptá: Je Paříž schopná uchránit akci před násilím?

„Dokázal to Londýn po útocích na metro v roce 2005 i Rusko, které zažilo teroristické útoky pár měsíců před konáním her. Nebojím se, že by Paříži chyběla bezpečnost,“ odpovídá bez zaváhání spolupředseda pařížské kandidatury Tony Estanguet.

Podle něj jsou teroristické útoky, při nichž zemřelo 130 lidí, momentálním problémem, který nijak neovlivní akci, která se má uskutečnit za devět let.

„Bezpečnost je trvalé téma. Všechny kandidátské země jsou znepokojené, protože mohou být kdykoliv zasažené podobně, jako jsme byli my,“ prohlásil pro MF DNES během víkendového Valného shromáždění Evropských olympijských výborů.

Francie se na olympijské hry připravuje už dvě dekády. Při nejbolestnější porážce jí Londýn sebral olympiádu o čtyři hlasy, další dvě období pak vyčkávala na lepší podmínky. Po sto letech by se nyní o hry měla ucházet jako favorit.

Estanguet, trojnásobný olympijský šampion ve vodním slalomu, v září přišel do týmu, aby kandidaturu řídil z pohledu sportovce. Jenže po listopadové tragédii, po níž v ulicích musela zasahovat i armáda, se víc než připravenost sportovišť skloňují slova jako terorismus, politika, rozpočet na bezpečnost.

„Kandidatura už nebude stejná, protože jsme byli poznamenáni,“ řekl Estanguet. „Od představitelů země jsme však dostali jasnou podporu a vzkaz, že musíme pokračovat, že musíme bojovat.“

Soupeři jsou čtyři - Budapešť, Hamburk, Řím a možná nejvážnější protikandidát, severoamerické Los Angeles. Všichni budou muset přednést projekty, v nichž hraje bezpečnostní složka zásadní roli. Součástí jsou důkladné kontroly u vchodů, ale i zásadnější opatření, jako byly například policejní stráže v olympijské vesnici v Londýně nebo hlídky obrněných transportérů v Salt Lake City.

Na přípravy jsou ještě dva roky. Pak se rozhodne, zda se olympijské kruhy konečně vrátí do Paříže. „Jsme odhodláni na tom pracovat víc než kdy dřív,“ vzkazuje Estanguet těm, co Francouzům žádné úspěchy nepřejí.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz