Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Torpédo je přeci jen člověk

19 2000
S y d n e y - Poté co byl předstižen létajícím Holanďanem Pieter van den Hoogenbandem v pondělním závodě na dvě stě metrů volným způsobem, přivítala Austrálie fenomenálního mladíčka Iana Thorpea, přezdívaného Torpédo, opět zpátky na zemi, zpátky mezi obyčejnými smrtelníky. Shanea Gouldová, plavecká hvězda časů minulých, která se s obtížností slávy potýkala po celou dobu své kariéry k tomu prohlásila: "Jsem opravdu ráda, že zvítězil Hoogenband, ale ještě radši jsem, že Ian prohrál."

"Ne, že bych mu vítězství nepřála, bylo by to pro něj jistě ohromné, ale přeci jen je to ještě nevycválané hříbě, které potkalo hřebce a hřebec mu dal za uši. Prohra je jeho uvedením mezi opravdové chlapy," vysvětlila Gouldová důvod, proč nechtěla, aby Thorpe získal již třetí olympijské zlato.

Samotná Gouldová byla horká favoritka na vítězství na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 v závodě na 100 metrů volný způsob, ale nakonec skončila až třetí.

"Po závodě jsem byl šíleně zklamaná. Cítila jsem se, jako kdyby mě někdo praštil kladivem, v tu chvíli se pro mne zbořil celý svět," zavzpomínala si Gouldová na své plavecké časy.

Thorpeova rodina, která se svému synkovi věnuje i během průběhu olympijských bojů velice pečlivě, se snaží udržet sedmnáct stop vysokého borce nohama na zemi." Ukázal nám svoji stříbrnou medaili, na kterou je velice, velice pyšný. Po závodě se mi přiznal, že do toho dal úplně všechno, ale Pieter byl příliš dobrý," řekla dojatá Thorpeova maminka v televizním rozhovoru.

Obrovský souboj dvou plaveckých hrdinů olympijského bazénu je v Austrálii sledován s nebývalým zájmem. Každý od mladíka čeká vítězství, všichni věří jeho extrémně dlouhým končetinám a velkým ramenům. "Nemůžu vyhrát každý závod, do kterého nastoupím," snaží se krotit rozvášněné fanoušky trochu nesmělý Thorpe. Ale tyto řeči nechtějí Australané slyšet. Porážku si vysvětlují i tak, že někdo nalíčil na jejich Supermana do bazénu Kryptonit.

Thorpe ale dokázal, že prohrávat opravdu umí. Hned po dohmatu už tušil, že se tentokrát bude muset sklonit před uměním svého soupeře. Podplaval hadici, která odděluje dráhy a Hoogenbanda přátelsky objal. Světová média tak začínají objevovat pravou realitu. "Ian Thorpe nevládne žádnou nadpozemskou silou. Je vyroben ze stejného materiálu jako my všichni. Ano, mladý Australan je opravdu jen člověk," napsal australský Daily Telegraph.

Autor:


Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz