Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Totmjaninová a Marinin získali olympijské zlato

13 2006
Turín - Krásné rozloučení s amatérskou kariérou! Sportovní dvojice Taťjana Totmjaninová a Maxim Marinin vybojovala v Turíně olympijské zlato. V součtu krátkého programu a volné jízdy porazila čínský pár Tan Čang, Chao Čang. Třetí místo patří dalším čínským reprezentantům, bronz berou Süe Šen, Čao Chung-po.

Mistři světa z posledních dvou let do posledního závodu kariéry vstoupili s maximálním soustředěním a na jejich tvářích byla před začátkem volné jízdy patrná nervozita.

Předvedli prakticky bezchybný program s absolutním souladem i v sólových skocích, který je vynesl na olympijský trůn a navíc díky svému bodovému zisku vytvořili nové maximum v historii nového systému rozhodování.

Prodloužili tak vítěznou olympijskou sérii Ruska a bývalého SSSR v této disciplíně, která trvá od roku 1964.

Největšího potlesku se však dočkali stříbrní Číňané Tan Čang, Chao Čang, kteří uzavírali program finálového večera. Hned v úvodu volné jízdy partnerka ošklivě upadla při pokusu o ojedinělý odhozený čtverný salchow a poranila si vnitřní stehenní sval a tříslo levé nohy.

Druhý pár průběžného pořadí po krátkém programu přerušil jízdu a nebylo jasné, zda bude moci pokračovat, ale Tan Čang sebrala síly a navzdory zranění odjela celou volnou jízdu. Ustála v ní i všechny trojité skoky, což čínské dvojici nakonec vyneslo stříbrnou medaili.

Bronzová medaile má cenu zlata pro mistry světa z let 2002 a 2003 Süe Šen a Čao Chung-po. Po partnerově operaci přetržené Achillovy šlachy začali trénovat až v listopadu a teprve 29. ledna skočili trojitý skok.

Ve volné jízdě se nejzkušenější z čínských párů vyhnul zaváhání z krátkého programu a z páté příčky se posunul až na bronzovou pozici. V konečném součtu o pouhých 24 setin bodu porazil krajany Čching Pchang a Ťian Tchung.

Američané Rena Inoueová a John Baldwin se znovu pokusili o odhozený trojitý axel, který v krátkém programu předvedli jako první sportovní dvojice pod olympijskými kruhy, ale tentokrát se jim nepovedl.

Partnerka neustála dopad náročného prvku, skončila na břiše a nejlepší zástupci zámořského krasobruslení obsadili sedmou příčku.

Výsledky - konečné pořadí:
1. Totmjaninová, Marinin (Rus.) 204,48 bodu, 2. Tan Čang, Chao Čang 189,73, 3. Süe Šen, Čao Chung-po 186,91, 4. Čching Pchang, Ťian Tchung (všichni Čína) 186,67, 5. Petrovová, Tichonov (Rus.) 181,69, 6. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 180,15, 7. Inouenová, Baldwin (USA) 175,01, 8. Obertasová, Slavnov (Rus.) 166,54, 9. Zagorská, Siudek (Pol.) 165,95, 10. Dubeová, Davison (Kan.) 159,71.

Taťjana Totmjaninová a Maxim Marinin.

Medailisté ze soutěže sportovních dvojic na ZOH v Turíně (zleva): stříbrní Číňané Tan Čang, Chao Čang, zlatí Rusové Taťjana Totmjaninová, Maxim Marinin a bronzoví Süe Šen, Čao Chung-po.

Dramatický moment volné jízdy sportovní dvojice Tan Čang, Chao Čang. Partnerka upadla při pokusu o odhozený čtverný salchow. Po krátkém přerušení však čínský pár v jízdě pokračoval a nakonec získal stříbrnou medaili.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze