Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Kauza Štěrba je vyřešena, trenér Doktor slibuje útok na medaile

Martin Doktor | foto: Martin Adamec, MAFRA

2 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Dvojnásobný olympijský šampion Martin Doktor prochází v roli trenéra českých rychlostních kanoistů těžkou zkouškou. Místo ladění formy svých dvou svěřených posádek na olympijský závod řešil dopingovou kauzu kajakáře Jana Štěrby. Zpráva, že MOV definitivně potvrdil závodníkovi akreditaci, mu přinesla obrovskou úlevu.

"Komplikace ještě nejsou za námi, protože to pořád nemáme definitivně potvrzené, že dostaneme i poslední razítko od MOV a od federace ICF," říkal ještě ve čtvrtek po ránu Martin Doktor v Českém domě. "Pracuje se na tom, ale ten boj s úředníkem a je to šílený."

Oddechl si, až když seděl za volantem a zaplněnými londýnskými ulicemi se posunoval k olympijské vesnici. "Mezinárodní olympijský výbor potvrdil akreditaci," ohlásil mu Karel Hrdina, zástupce šéfa české výpravy.

Štěrba měl v květnu pozitivní dopingový test na látku betamethylphenylethylamine (skupina S6 Stimulant), která však nebyla přímo uvedená v seznamu zakázaných přípravků. Původně byl Štěrba potrestán zákazem startu na šest měsíců, ale arbitrážní komise ICF tento trest zrušila. Toto rozhodnutí přímo v Londýně potvrdil i Sportovní arbitrážní soud, který českému závodníkovi udělil napomenutí.

"Je to složitá situace, a myslím, že nás čekají ještě další dohady na poradě vedoucích družstev," tuší Doktor. "Když po mně bude chtít někdo z lidí kolem vody vysvětlení, tak mu ho klidně dám. A myslím, že pochopí, že tam nešlo o žádný podvod, ale o blbost, která může potkat kdykoliv i jejich sportovce."

Kanoisté jsou ještě doma, speciálem s českými olympioniky se zítra přesunou do olympijské metropole. "Kluci jsou rádi, že to takhle dopadlo. Přestože spolu dva týdny netrénovali, tak po jednom tréninku byli schopní jet neuvěřitelný čas, navíc v jízdě, která vypadala výborně," říká Doktor.

Na palubě bude posádka Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, dále v roli náhradníka cestuje Pavel Davídek. Šestý muž z kanoistické party Jan Souček zůstane doma. "Honza Souček věděl, že na 99 procent nebude závodit, a tak to bere v klidu," říká Doktor.

Složitější je situace pro Pavla Davídka, který měl Štěrbu nahradit v kajaku, ale teď bude v roli cestujícího náhradníka. "Není to pro něj jednoduché, pořád byl v nejistotě. Na druhou stranu je profesionál. Od května věděl, že je na náhradnickém místě a jen Honzův problém mu dal na chvíli naději."

Štěrbův návrat podle Doktora přinese do kajaku klid a zkušenosti.  Jedenatřicetiletý závodník je na lodi nejstarší, z MS v roce 2010 má bronzovou medaili.

Areál v Eton Dorney kanoisté převezmou od veslařů v sobotu. Vedle čtyřkajaku bude Martin Doktor nasazovat do bojů ještě deblkanoi Filip Dvořák - Jaroslav Radoň.

Obě české posádky si vyjely účast pouze na kilometrové trati, závodit budou v úterý a případně ve čtvrtečních finále. "Když se nic nepokazí, tak obě posádky mají na to, aby bojovaly o stupně vítězů," věří Martin Doktor.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze