Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Novák: Je záhada, proč Martina najednou zpomalila o půl vteřiny

Rychlobruslařský trenér Petr Novák při olympijském závodě Martiny Sáblíkové na 3000 metrů. (10. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Nad lesklou bílou dráhou znělo svištění a klapání rychlobruslařských nožů. Upalující Martina Sáblíková v závěru ukrajovala desetiny vteřiny z náskoku tří nizozemských sokyň. Trenér Petr Novák ovšem už delší dobu věděl, že na medaili z tříkilometrové trati na hrách v Pchjongčchangu nedosáhne.

Zatímco se Sáblíkovou ještě chvíli po závodě cloumalo trpké zklamání, které se ze sebe chystala vyplakat, Novák působil klidněji a smířeněji.
“Nejsem spokojený se čtvrtým místem. Ale s časem, který Martina zajela (4:00,54), spokojený jsem,“ prohlásil v zákulisí olympijského oválu, zatímco se opodál konala nizozemská veselice. „Lidi mi říkají: Ty blázne, být čtvrtá na olympiádě... Ale my máme vyšší ambice.“

K bronzu chybělo 52 setin vteřiny, kde se ztratily?
Startovat v poslední dvojici nikdy není úplně ideální. Vítězka jela před úpravou ledu, která je pokaždé jiná. Hlavně ale k sobě Martina potřebuje soupeřku, aby se s ní tahala. Hlavně v konci. Bronzová De Jongová se mydlila s pátou Takagiovou. Martině by pomohlo, aby někdo dvakrát vyjel před ní. Pak by to dopadlo dobře.

Fotogalerie

Je zklamaná. Můžete ji přesto vzhledem k vážným potížím se zády pochválit?
Je pravda, že ještě před měsícem si nemyslela, že by na trojce mohla bojovat o medaili. Teď jsme ale věřili, že to klapne. Když jsem viděl čas 3:59, byl jsem přesvědčený, že by ho Martina mohla zajet. Tři kola před koncem jsem viděl, že to nedopadne.

Jak jste v posledních týdnech doháněli tréninkovou ztrátu?
Museli jsme trénovat, zároveň muselo být její tělo v klidu a hlava v pohodě. Až si s ní popovídám, zjistím, jestli jí při jízdě něco nepřekáželo. Jestli ji nezačala zlobit noha. Třeba ji chytila křeč. Pro mě je záhadou, že zničehonic spadla z 31.3 na 31,8 za kolo. A pak už to zase držela. Těch pět desetin jí chybělo.

2. den ZOH

Podrobné zpravodajství

Viděl jste ji někdy víc zdrcenou?
Na olympiádě v Turíně byla ještě víc zničená. Brečeli jsme oba. Ten smutek byl strašlivý. Dvacet minut se nemohla uklidnit, tekly jí slzy. Dneska to vzala víc chlapsky. Šel jsem za ní, požádala mě, abych ji nechal. Že si to potřebuje srovnat v hlavě. Jen jsem jí povídal: „Tyhle holky, pokud pojedou pětku, tě na ní neporazí.“

Tohle je dnešní nejpozitivnější zpráva? Má na vítězství na pětikilometrové trati?
Nevím, jestli přímo na vítězství. Ještě pojedou dvě jiné závodnice. Ale věřím, že si Martina z téhle olympiády medaili odveze.

Jak se vám zamlouvá oranžová záplava na stupních?
Škoda, že jsme to nerozčísli. Byly by tam hezké i naše barvy.

Martina se potřebuje vybrečet. Co vám pomůže, abyste se přes těsnou porážku přenesl?
Já bych si nejradši dal panáka slivovice a bylo by to. Ale už jsem s výsledkem srovnaný.

Autor:


Rychlobruslení na ZOH 2018

V rychlobruslení na dlouhých tratích se na ZOH rozděluje 14 medailových sad. Muži i ženy soutěží na 500 m, 1 000 m, 1 500 m, 5 000 m, v týmovém závodě a závodě s hromadným startem, muži mají navíc trať 10 000 m a ženy 3 000 m. Na krátké dráze (short track) je ve hře osm sad medailí. Muži i ženy závodí na 500 m, 1 000 m a 1 500 m, mužské týmy na 5 000 m, ženské týmy na 3 000 m.

Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Nikola Zdráhalová, Michaela Sejpalová, Ireen Wüstová, Jan Smeekens, Claudia Pechsteinová

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze