Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér stavěl akrobatce můstky sám

5 2002
Salt Lake City - Ne pro všechny olympioniky začínají zimní hry v Salt Lake City ideálně. Skokani i krasobruslaři zatím trénují na suchu a kouč Nikoly Sudové sám stavěl celý den můstky na akrobatické skoky. Zbytečně. Druhý den na ně pořadatelé českou reprezentantku v jízdě na boulích nepustili.

Trenér akrobatky stavěl můstky
Boulový kopec v Deer Valley teprve čeká na oficiální otevření, a tak si trenér Radek Herot vypůjčil lopatu, od ředitele areálu dostal souhlas a v potu tváře postavil pro svou svěřenkyni dva můstky. "Přes noc jsme je nechali zavadnout a ráno jsme se těšili, jak si na nich zaskáčeme. Pořadatelé nám ale nedali šanci. To povolení prý platilo jen na jeden den," zlobila se Sudová. Trenérovi nezbylo než vzít lopatu a začít stavět znovu na jiném místě.

Trénink tak začal s jednodenním zpožděním. Pro turisty na lanovce byl vítaným zpestřením cesty nahoru. Mohli totiž z bezprostřední blízkosti sledovat kousky, při nichž se jim tajil dech. "Při helikoptéře, nebo trojitém twistu se ozval potlesk, ale největší rozruch vyvolalo, když jsem se po nepovedeném skoku zaryla do sněhu," líčila zážitky ze soukromého tréninku devatenáctiletá studentka z Jablonce nad Nisou.

Kopec si dvacetkrát za sebou vyšlápla, což jí v ostrém slunci a velké nadmořské výšce dalo zabrat. "Mohla jsem nahoru vyjet lanovkou, ale než bych sjela k můstkům, ztratila bych spoustu času a vyšla z rytmu. Z Bedřichova jsem na šlapání nahoru zvyklá. Tam bych měla na vleku bílou závodní kombinézu hned od oleje," vysvětlila s úsměvem, jak nabírá kondici.

Skokané zatím trénují na počítači
Skokany pustí na můstky v Utah Parku až ve čtvrtek, ale to prý není nic neobvyklého. "I při Světovém poháru bývá jen jeden oficiální trénink a pak hned kvalifikace. Na nějaké zvykání si není čas," řekl trenér David Jiroutek a dodal, že určitou výhodu mají ti, kteří už na můstku skákali v minulých letech. Z českého kvarteta to však platí jen o Janu Maturovi, který byl v Salt Lake City na loňské předolympijské generálce ještě jako sdruženář. Skokani tam tehdy měli Jakuba Sucháčka, ale ten se teď do olympijské nominace nevešel.

Trenéři chtěli vzít skokany alespoň na prohlídku areálu bez lyží. Ale řidič je omylem zavezl pod sjezdovky v Park City. Tak si zahráli fotbálek na parkovišti a vrátili se zpátky. Do středy budou trénovat v tělocvičně. "Nebo u počítačů," smál se Jan Matura a prozradil, že celá skupina propadla počítačové hře na skokanské závody. Michal Doležal s Jakubem Jandou prý kvůli tomu ani nemohou ráno dospat. "No jo, tam se to dá dole natáhnout," ozvalo se trochu škodolibě od vedlejšího stolu. "Ba ne, zatím na počítači skáčeme stejně špatně jako ve skutečnosti," přiznal Matura.

Krasobruslaři trénují na suchu
Také krasobruslaři Kateřina Beránková - Otto Dlabola první dva dny na led nevyjeli. Pořadatelé prý ještě v hale Ice Center dokončují poslední úpravy. "Poláci si pronajali nějakou plochu ve městě, dali tři sta dolarů za hodinu a bylo to prý hrozné oraniště," řekla Beránková. Slovenským krasobruslařům něco sehnal Jozef Sabovčík, trojnásobný mistr Evropy, který žije přímo v Salt Lake City.

"My jsme to vyřešili po svém," ukázala česká krasobruslařka na stolky a křesla odsunuté do rohu společenské místnosti. Mezi nimi vzniklo dost místa na nácvik krasobruslařských figur. "Jen zvedačky tady raději nezkoušíme, strop je přece jen hodně nízko," dodal její partner.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz