Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér v Atlantě, stříbrný v Sydney

23 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Sportovní fanoušci se většinou radují po gólech, přesných smečích, úspěšném zdolání překážek či nejrychlejším času. Příznivce skeetu nejvíce potěší, když se po střele jejich favorita rozpadne oranžový holub na kusy a zbyde za ním jen fialový obláček dýmu. Ti, kdož v olympijském závodě nedaleko Sydney drželi palce skeetaři Petru Málkovi, jásali během dvou dnů nad 148 obláčky. Český střelec v náročné soutěži minul pouze dvakrát, což jemu a české olympijské výpravě na OH 2000 vyneslo první stříbrnou medaili. Jak těžké bylo se k ní prostřílet, to ví jen Petr Málek sám a díky následujícímu rozhovoru teď už i vy.

iDNES: Co vám blesklo hlavou, když jste ve čtvrté finálové sérii minul holuba a medaile byla ohrožena?
Málek
: To nemůžu naplno ani vyslovit... Ale vážně, byla to škoda, zrovna trochu fouklo, holub mírně uletěl a i když jsem se snažil, už jsem ho nestihl. Nervózní jsem ale příliš nebyl, větší nervy už jsem zažil mnohokrát předtím.

iDNES: Neznervózňoval vás ani suverénní Ukrajinec Milčev, který se za vašimi zády před každou střelou všemožně ošíval a rozhodně v klidu nebyl?
Málek
: Ani jsem ho moc nevnímal, každý se snažíme soustředit jen na sebe. Měl jsem samozřejmě svůj uklidňovací rituál, ale ten vám neprozradím, aby neztratil na úspěšnosti.

iDNES: Prozradíte alespoň, jak jste relaxoval v poslední pauze před finálovými položkami?
Málek
: Pustil jsem si do sluchátek kazetu s písničkami Věry Martinové, kterou jsem tam měl už dříve. Během té chvilky jsem se už jenom umyl a plně se soustředil na finále. Spal jsem  překvapivě dobře i včera, že jsem zatím na čele bez chyby jsem si nijak nepřipouštěl.

iDNES: Málem jste tady ale na stupních vítězů vůbec nestál. Co vás po Atlantě přimělo vrátit se k aktivní činnosti?
Málek
: Především můj trenér Honza Hula, bez něj bych se určitě nevrátil. Na olympiádě v Atlantě, kde jsem působil jako trenér, vyvrcholilo období neúspěchů v naší disciplíně a tak jsme se dohodli, že se to pokusím zlepšit ještě jako aktivní střelec. A vidíte, přece jen to nakonec vyšlo a snad jsem teď dal kolegům ten správný impuls!

iDNES: Nechyběly vám ty dva ztracené nestřelecké roky?
Málek
: Možná mi spíše prospěly. Měl jsem dost času sledovat ostatní soupře, všímat si jejich stylu a díky tomu si uvědomovat i vlastní chyby. Při aktivní střelbě na tyhle věci není čas, takhle jsem na sobě mohl více pracovat.

iDNES: Naštěstí vás nakonec těsně před olympijským cílem neodradily ani nominační tahanice...
Málek
: Ale nechybělo mnoho a do Sydney bych vůbec nejel. Zákulisní tahanice o menší počet míst pro více zájemců mě dost štval, jednu chvíli jsme dokonce uvažoval, že bych se nominace i vzdal, ale pak jsem si řekl, že bych tím potěšil jen všechny rádobyodborníky a rozhodl se jim to ukázat přímo na olympiádě. Tohle stříbro je pro mě ohromná satisfakce.

iDNES: Jak moc vám pomohlo rodinné zázemí?
Málek
Samozřejmě ohromně, s manželkou máme tři děti - šestnáctiletého Petra, který jde v mých střeleckých šlépějích, mladšího Jakuba, ten se dal na plavání a tříletou Kristýnku. Povzbuzovali mě neúnavně a před finále mě moc potěšili textovou zpávou, kde psali ať dneska střílím bez nervů a hlavně pro radost. Tak jsem je musel poslechnout!

iDNES: Jak úspěšný jste střelec na živý cíl?
Málek
: Myslivecký střelec jsem spíše jen sváteční, mám na svém kontě pár srnců a prase, ale že bych nějak počítal skolené zajíce, to rozhodně ne. Spousta našich myslivců je určitě lepšími střelci než já....

Soustředěný skeetař Petr Málek

Autor:


Další z rubriky

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...Najdete na iDNES.cz