Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští trenéři se sdružili do unie, kde si budou předávat zkušenosti

UNIE TRENÉRŮ. Český olympijský výbor v čele s Jiřím Kejvalem (sedící) rozjel nový projekt, který má sdružovat nejlepší české trenéry. Jeho členy jsou zatím (zleva) Lubor Blažek, Martina Blažková, Martin Doktor, Dušan Fitzel, Jaroslav Hřebík, Zdeněk Haník, Jiří Lípa a Slavomír Lener. | foto: ČTK

13 2013
Financování českého sportu je čím dál svízelnější, výsledky sportovců však drží svoji linii úspěchu. Důvodem je trenérské know-how, které si domácí odborníci předávají z generace na generaci. A aby se výsledky českých reprezentantů mohly i nadále držet na výši a pokud možno i rozvíjet, vzniká pod patronací Českého olympijského výboru projekt s názvem Unie trenérů.

Cílem nového projektu, jehož hlavním iniciátorem je Zdeněk Haník, šéf volejbalového svazu a člen Výkonného výboru ČOV, má být spolupráce mezi sportovními odvětvími, vzájemná komunikace nových poznatků a postupů. To vše pro zkvalitnění přípravy a tím i sportovních výsledků.

Haník práci na přípravách zahájil před rokem a dnes si pochvaluje, že dokázal do Unie zainteresovat i dva největší české sporty - fotbal a hokej. "Při vší úctě k našim sportům," obracel se k zástupcům basketbalu, florbalu, atletiky... "Oni jsou jiná dimenze a to my si uvědomujeme. Jsem rád, že předsedové Pelta a Král dali projektu zelenou."

Unie bude aktivní v řadě oblastí - chce být partnerem akademického prostředí, rozvíjet vědecko-metodický servis, plánuje pořádat semináře a stáže, trenérům poskytne právní poradenství. Členství je dobrovolné, signatářem se však smí stát jen profesionální trenér, co dosáhl nejvyššího možného vzdělání v oboru.

Do Unie, která byla založena 15. ledna, zatím patří výrazné hvězdy. "Začali jsme od těch nejlepších," řekl Haník. "Ale očekáváme, že sdružíme sto až dvě stě trenérů." Mezi zakládající členy patří basketbalový trenér Lubor Blažek, hokejový kouč Slavomír Lener, nebo bývalý atlet a dnes šéf své oštěpařské skupiny Jan Železný.

Hlavním dokumentem nového společenství je etický kodex, pod který se každý z členů musí upsat. "Dnešní doba nahrává vítězství, úspěchu, a to někdy za každou cenu," pronesl Blažek. "Díky kodexu by se sport zase mohl stát nositelem hodnot, které ke sportu patří, a snad se nám je podaří prosadit i do společnosti. Dnes je totiž mezi námi řada lidí, kteří by etický kodex měli podepisovat každé ráno."

Novou iniciativu kvituje i hokejový kouč Lener, který stál u zrodu obdobného projektu, když ještě trénoval v NHL. Tam tehdy vznikla trenérská asociace NHLCA.

"Hlavní důvod byl propagovat hokej a vybudovat respekt mezi trenéry," vypočítal bývalý asistent u Calgary Flames. "V NHL jde jen o výsledek, existuje tam velká rivalita, ale za těch dvacet let, co asociace existuje, nikdy žádný trenér na druhého neútočil. Etika je na prvním místě, je zakotvena v každém článku. A já bych si přál, aby toto byl mementem nade vším jednáním."

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...Najdete na iDNES.cz