Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Lukáš přiveze placku za čtyři roky, věří Krpálkovi bývalá trenérka

Opravný judistický zápas Lukáše Krpálka s Henkem Grolem z Nizozemska. (2. srpna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

3 2012
Bývalá trenérka českého judisty Lukáše Krpálka Květoslava Smutná, navzdory nenaplněným předolympijským ambicím, hodnotí jeho sedmé místo jako úspěch. "V jedenadvaceti letech má na medaili čas," říká hlavní trenérka SK Judo Jihlava.

Porážka ve čtvrtfinálovém duelu olympijského turnaje v Londýně s Rusem Tagirem Chajbulajevem se stala osudnou medailovým nadějím českého judisty Lukáše Krpálka. Jihlavský rodák a odchovanec SK Jihlava se v kategorii do 100 kilogramů sice ještě mohl z oprav probojovat do duelu o třetí místo, nestačil však na Nizozemce Henka Grola a musel se smířit s dělenou sedmou příčkou.

Podle jeho bývalé trenérky Květoslavy Smutné se Krpálek nevyrovnal s předchozí porážkou. "Přijde mi, že to neskousl. Prostě to nebyl on," komentovala Smutná, která olympijský turnaj sledovala na dálku. "Přitom on je bojovník, nic nevzdává. Proto mě to překvapilo," doplnila.

Fotogalerie

Před českým mladíkem stál v úvodu turnaje brutální los. Po volném prvním kole se utkal s japonským mistrem světa z roku 2010 Takamasou Anaiem, poté se mu postavil úřadující světový šampion, Tagir Chajbulajev z Ruska. Tedy dva soupeři, které Krpálek dosud nepřepral. "Na olympiádu ale nejede žádný trouba," komentuje Smutná. "A když porazil Anaie, věřila jsem, že půjde do finále."

Jenže zatímco ve druhém kole Krpálek soupeře zalehl a nepustil, v dalším duelu skončil na lopatkách sám. Navzdory tomu, že to té doby měl na svém kontě bod. "V úvodu prvního zápasu jako by se bál. Nechtěl udělat chybu. Judo je takové, že jednou špatně stoupnete a letíte," komentuje Smutná. "Ale poté už to bylo dobré, dokonce skvělé," pokračuje.

Také ve druhém duelu mohl podle Smutné zvítězit. "Tentokrát to bylo obráceně. Šel do toho dobře, ale bohužel na zemi neuhlídal soupeři ruce a sám se dostal do držení," lituje jihlavská trenérka. "Poté bylo vidět, jak moc ho to mrzelo. Vždyť vedl..." všimla si. "Navíc, kdyby víc zatáhl rukama, tak to mohlo být wazari," litovala.

Přesto podle ní Krpálek uspěl. "Holt přiveze placku za čtyři roky, v jedenadvaceti letech na to má čas," doplnila trenérka a manažerka SK Judo Jihlava.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze