Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemají bazén, a tak trénují s rejnoky či medúzami. Teď plavali v Riu

Dulguun Batsaikhan neměl k dispozici tréninkový bazén. Tak se na Rio chystal v řece. | foto: Reuters

12 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Když mu zavřeli tréninkový bazén v Ulánbátaru, neměl na výběr. Aby mohl trénovat, musel sednout do auta a vyrazit 450 kilometrů z města. K řece Selenga. V místě, kde měl za sparringpartnery leda ryby, nabíral mongolský olympionik Dulguun Batsaikhan tréninkové dávky - s jedinou touhou, co nejlépe se nachystat na Rio.

„Bylo to trochu studené,“ řekl 29letý plavec. „Ale dalo se to. Moje filozofie vždycky byla, že voda je voda.“

Jeho příběh ilustruje, že ne všichni sportovci na olympiádě trénují ve špičkových podmínkách. Ne všichni mají zázemí jako Michael Phelps, Ryan Lochte či další velké hvězdy.

Aminath Shajanová, vlajkonoška z Malediv, trénuje v oceánu, jelikož bazén nemá v zemi žádný. „Někdy musíme trénovat se vším odpadem, který plave v okolí. Občas na nás útočí medúzy,“ řekla.

Její krajan Nishwan Ibrahim zase tvrdí: „Je hodně, hodně obtížné trénovat v oceánu. V bazénu vidíte konec, máte cíl, nejsou tam vlny, které dost ruší,“ popisoval. „Viděl jsem při tréninku i velké rejnoky a medúzy. Člověka to může polekat, ale když si na to zvykne, není to tak děsivé.“

Také oni proto za předolympijským tréninkem mířili z domova pryč. Shajanová do Thajska, Ibrahim zase do Jižní Afriky. Ač patří v bazénu mezi outsidery, fanoušci dokážou jejich úsilí ocenit. Třeba Ibrahim se před dvěma roky dočkal aplausu od korejského publika na Asijských hrách, přestože dokončil svou rozplavbu polohového závodu na 200 metrů beznadějně poslední.

Ale ačkoliv nemusí patřit ke špičce, neznamená to, že by plavci z exotických destinací neměli sny a cíle. Shajanová chtěla zlepšit vlastní národní rekord - a toužila si pořídit selfie s nejlepším olympionikem všech dob Michaelem Phelpsem. To první se jí podařilo, ač skončila v rozplavbě na 100 metrů volný způsob poslední; výsledek druhého snažení není známý. Ibrahim byl ve své rozplavbě na 50 metrů volný způsob třetí, ale ani on nepostoupil.

A Mongolec Batsaikhan? Ten dokončil rozplavbu ve stejné disciplíně poslední, ovšem oni to mu nebrání snít ve velkém. Původně se chtěl dostat do Ria i s manželkou Yanjinlkham Olzvoibaatarovou, která střílí ze vzduchové pušky. Když se však nekvalifikovala, rozhodli se místo toho si pořídit dítě. A plány po její neúčasti v Riu upravili: ona má získat zlato v Tokiu 2020, on chce tamtéž působit jako kouč a starat se o další mongolské plavce.

I za cenu, že s nimi bude muset trénovat mezi rybami.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Další trable pro Lochteho. Kvůli vymyšlenému přepadení byl obžalován

Ryan Lochte v olympijském bazénu v Riu

VIDEO Jak jedna opilecká nerozvážnost může znepříjemnit člověku život zásadním způsobem, zažívá americký...

Vodní pólisté Srbska překazili chorvatským rivalům obhajobu zlata

Srbští vodní pólisté se radují z olympijského triumfu.

Mistři světa Srbové porazili ve finále olympijského turnaje ve vodním pólu v Riu de Janeiro rivaly...

Lochteho opustili všichni sponzoři. Aféra ho už stála milion dolarů

Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou...

VIDEO Americký plavec Ryan Lochte ztratil po olympijské aféře s nahlášením falešného přepadení v Riu...Najdete na iDNES.cz