Trénuju jen v obýváku, ale mladým jsem stačil, říká Varga

Miroslav Varga - Český střelec Miroslav Varga při soutěži v libovolné malorážce na 60 ran vleže. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je to dvacet let, co získal v Soulu olympijské zlato. A šestnáct, co na hrách startoval naposledy. "Emoce a napětí jsou stejné. Zato vidím hůř, takže už nemůžu číst," říká Miroslav Varga, jenž teď v Pekingu znovu střílel z libovolné malorážky na 50 metrů vleže.

Do finále nepostoupil, skončil v kvalifikaci devětadvacátý. "To je polovina startovního pole, trošku za mým očekáváním. Přece jenom mi kontakt se špičkou chyběl. Tři čtyři světové poháry je málo. Skočil jsem z obýváku rovnou do světového kolbiště."

Odkud? Slyšeli jste správně! Právě v obývacím pokoji veterán Varga trénuje. "Na zeď si nakreslím propiskou malý puntík a mířím do něj až do zblbnutí. Trénuju tak motoriku. Z obýváku jsem se dostal až sem. To je moje vítězství. Ale když už jsem tady, chtěl jsem zase víc."

Varga není profesionální sportovec. Podniká, ale i při tom se drží střelby. Prodává zbraně, vybavení a náboje pro olympijské disciplíny. Čeští reprezentanti i někteří jejich zahraniční soupeři mají oblečení od něj.

"Na střelbu bych ale potřeboval mít víc času. Ale teď jsem si to při zaměstnání zkusil, baví mě to, budu to zkoušet dál," plánuje sedmačtyřicetiletý Varga.

Možná i za čtyři roky v Londýně. A mohl by odčinit závod v Pekingu.

"Naštval mě. Z deseti trefených devítek bylo pětkrát devět celých devět. Člověk je blizoučko desítky, která se počítá, ale není v ní a má jen devět bodů. To je naprostá hrůza. Těch celkových 590 je pro mě málo, jsem zvyklý střílet víc, letos mám průměr 596, i když v optimálních podmínkách."

A na olympijské střelnici se zrovna zvedl vítr.

"Nechal jsem tam všechno, abych se držel. Jsem rád, že aspoň z hlediska věku to není tak špatný. Porazil jsem spoustu mladých. Stačím jim."

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz