Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Treťjak: zvítězí tým s nejlepším brankářem

30 2002
Moskva - Jako naprosto vyrovnané hodnotí šance šesti nejsilnějších hokejových týmů včetně České republiky a Ruska na olympijských hrách v Salt Lake City jeden z trenérů ruské sborné Vladislav Treťjak. Legendární gólman byl povolán jako asistent Vjačeslava Fetisova zejména proto, aby morálně podpořil hráče a motivoval je. Treťjak tvrdí, že vyhraje ten tým, který bude mít nejlepšího brankáře.

"Všechna mužstva jsou si dnes prakticky rovná, ať se to týká USA, Kanady, České republiky, Švédska, Finska, nebo Ruska. Všude jsou hvězdy a superhvězdy. Půjde o to, kdo z nich bude nejlepší po vyčerpávajícím maratónu v NHL a kdo se lépe připraví. Názorným příkladem je Dominik Hašek, jenž kouzlil v Naganu," vysvětlil Treťjak.

Podle hokejové osobnosti, uznávané v Rusku i zámořské NHL, chtějí ruští hráči potěšit fanoušky, kterým prý sborná dluží vítězství. "Očekává se rehabilitace za Petrohrad. Možná už dnešní hokejisté nemají stejný pocit vlastenectví, jako jsme měli my. Určitě ale budou hrát naplno. Kladli jsme jim na srdce, aby si vzpomněli na velké hokejové šampióny," sdělil Treťjak a dodal, že dobrým příkladem bude kapitán týmu Igor Larionov.

Treťjak připouští, že ruští hráči dnes postrádají některé kvality, které měli jejich předchůdci. "Dovednostem je nenaučíme, musíme je hlavně sjednotit. Je třeba je správně naladit," uvedl. "Za Sovětského svazu jsme se lišili tím, že jsme vždy hráli jako tým. Hlavní bylo dodržovat disciplínu. Naším úkolem na olympiádě bude ukázat všem, že jsme jeden tým a díky společnému úsilí zvítězit," plánuje asistent ruského mužstva, které na minulé olympiádě prohrálo ve finále s českou reprezentací.

Treťjak vkládá velké naděje do prezidenta Vladimira Putina, jenž slíbil, že hokejisty podpoří svou účastí v případě, že se dostanou do finále. "Když nás přijede podpořit, vyhrajeme," řekl. "Byla by to obrovská podpora. Máme stimulaci," tvrdí Treťjak.  Putin má podle něj zásluhu na tom, že Rusko změnilo přístup ke svým reprezentantům. "Ví, co je to sport a co sportovci potřebují. To je pro zemi velmi významné," soudí.

"U nás v Rusku vždy měli rádi bátušku cara. Co dělá car, to dělají i jiní. Jelcin hrál sice tenis, ale to byl drahý sport. Džudo, kterému hoví Putin, je přeci jen snažší provozovat. Škoda, že není hokejista," uvedl Treťjak a přidal, že má s Putinem dobrý vztah.

Treťjak má v Moskvě vlastní fond pod názvem Mezinárodní sportovní akademie Vladislava Treťjaka. Založil jej v roce 1998 a říká, že jeho cílem je zvýšit mezinárodní prestiž ruského hokeje. Od Moskvy dostal téměř osm hektarů půdy pro výstavbu sportovního komplexu.

Se steskem Treťjak říká, že z jeho bývalého klubu CSKA Moskva "skoro nic nezbylo". "Produkoval nejlepší hokejisty a je škoda, že se dnes nezmůže na dobré hráče a že jeho výsledky jsou slabé. Je to však hlavně o penězích. Na rozdíl od jiných klubů, které dělají byznys a nakupují kvalitní hráče, armáda na ně nemá. V CSKA je nesprávná politika," míní bývalý brankář.

Naopak kladně Treťjak hodnotí působení českého trenéra i hokejistů v Rusku. "Myslím, že ruští trenéři mají co dělat, aby vytvořili konkurenci českému kouči, který loni začal působit v Jaroslavli," řekl. Nástup Vladimíra Vůjtka podle Treťjaka ruskému hokeji prospěl. "Zatím dokázal, že je jedním z nejsilnějších v Rusku," uvedl. Rusové si podle něj dosud nezvykli, že v lize působí první zahraniční trenér a teprve jej zkoumají.

"Výsledek ale mluví sám za sebe. Český trenér předvedl velmi dobrý debut. Jsem tomu rád. Své družstvo úspěšně vede k finále. Přesvědčivě se drží na prvním místě a ukazuje trenérskou úroveň, která se od něj očekávala. Čeští trenéři nám přinesou něco svého. I my se učíme. Domnívám se, že taková výměna je prospěšná," dodal.

Na rozdíl od některých svých slavných kolegů se Treťjak po odchodu z aktivního sportu neangažoval v politice, i když byl vyzván, aby vstoupil do strany, či kandidoval na poslance. "Neodsuzuji nikoho, kdo se rozhodl pro politiku. Vím, že to dělá zápasník Karelin a jiní. Já jsem ale svobodný člověk, nechci nikomu patřit. Patřím snad jedině Putinovi, protože on je můj prezident, a své manželce," řekl.

Politika mu vadila už během hokejové kariéry, zvlášť když sborná hrála v Československu. "Nesměli jsme se s Čechy rvát. Říkali nám, že to jsou naši přátelé. Oni se mohli prát, ale my ne. Mohli jsme si něco vyříkat, ale jen v Americe," vykládal Treťjak.  Sověti museli být na pokyn vždycky první, což je svazovalo při hře. "Vedení po nás chtělo jen zlaté medaile. Stříbro z olympiády nikoho nezajímalo. Neměli jsme na chyby právo a právě kvůli tomu jsme je dělali," svěřil se.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz