Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři Češi, kteří změnili dějiny světového sportu

28 2004
Praha, Atény - Kteří Češi už psali historii světového sportu? Nejmíň tři ji dokonce změnili. Atlet Emil Zátopek, gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová. Dobyli nepřekonatelné výsledky na dráze, v tělocvičně a na hřišti. Ale také byli charizmatickými osobnostmi, které ovlivnily davy. Byly o nich napsány knihy, ve světě proslavili svoji zemi víc než všichni politici.

Mají mnoho společného, byť každý je ojedinělý.

Zátopek vyhrál na olympiádě v Helsinkách 1952 všechny tři vytrvalecké závody - 5 a 10 kilometrů i maraton.

To nedokázal nikdo jiný před ním ani po něm. Udivil usilovným stylem. Když vítězil, utrpení měl napsané ve tváři - nazývali ho lokomotivou. Zemřel před čtyřmi lety.

Čáslavská získala na třech olympiádách v 60. letech sedm zlatých a dvě stříbra. Byla nejpopulárnější ženou planety po Jacquelině Kennedyové. Okouzlovala šarmem a elegancí.
Krátce byla předsedkyní Českého olympijského výboru. Po rodinné tragédii žije nyní v ústraní.

Popularitu jí pozdvihlo i manželství, stejně jako Zátopkovi. Ten si vzal oštěpařku Danu Ungrovou, zlatou olympioničku z Helsinek 1952.

Čáslavská běžce Josefa Odložila, stříbrného z Mexika, kde měli svatbu. Oba vystoupili proti sovětské okupaci a byli za své názory komunisty pronásledováni.

Tenistka Martina Navrátilová před komunisty dokonce uprchla do USA. Hrát se naučila v Československu, slávu dobyla až v Novém světě. Má 20 triumfů ve dvouhře z Grandslamu, z toho devět ve Wimbledonu, 331 týdnů vedla světový žebříček.

Dál? Fotografuje, píše povídky.

A s otevřeností narazila dokonce i v Americe - horovala pro vyšší prémie pro ženy, mluvila do politiky a jako jedna z prvních sportovkyň se veřejně přiznala k  homosexualitě.

Naposledy reprezentovala Spojené státy na nynější olympiádě v Aténách. Ve 47 letech došla s Reymondovou do čtvrtfinále ve čtyřhře. Zařadí se dnes oštěpař Jan Železný do této společnosti?

Autoři:


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz