Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři Češi, kteří změnili dějiny světového sportu

28 2004
Praha, Atény - Kteří Češi už psali historii světového sportu? Nejmíň tři ji dokonce změnili. Atlet Emil Zátopek, gymnastka Věra Čáslavská a tenistka Martina Navrátilová. Dobyli nepřekonatelné výsledky na dráze, v tělocvičně a na hřišti. Ale také byli charizmatickými osobnostmi, které ovlivnily davy. Byly o nich napsány knihy, ve světě proslavili svoji zemi víc než všichni politici.

Mají mnoho společného, byť každý je ojedinělý.

Zátopek vyhrál na olympiádě v Helsinkách 1952 všechny tři vytrvalecké závody - 5 a 10 kilometrů i maraton.

To nedokázal nikdo jiný před ním ani po něm. Udivil usilovným stylem. Když vítězil, utrpení měl napsané ve tváři - nazývali ho lokomotivou. Zemřel před čtyřmi lety.

Čáslavská získala na třech olympiádách v 60. letech sedm zlatých a dvě stříbra. Byla nejpopulárnější ženou planety po Jacquelině Kennedyové. Okouzlovala šarmem a elegancí.
Krátce byla předsedkyní Českého olympijského výboru. Po rodinné tragédii žije nyní v ústraní.

Popularitu jí pozdvihlo i manželství, stejně jako Zátopkovi. Ten si vzal oštěpařku Danu Ungrovou, zlatou olympioničku z Helsinek 1952.

Čáslavská běžce Josefa Odložila, stříbrného z Mexika, kde měli svatbu. Oba vystoupili proti sovětské okupaci a byli za své názory komunisty pronásledováni.

Tenistka Martina Navrátilová před komunisty dokonce uprchla do USA. Hrát se naučila v Československu, slávu dobyla až v Novém světě. Má 20 triumfů ve dvouhře z Grandslamu, z toho devět ve Wimbledonu, 331 týdnů vedla světový žebříček.

Dál? Fotografuje, píše povídky.

A s otevřeností narazila dokonce i v Americe - horovala pro vyšší prémie pro ženy, mluvila do politiky a jako jedna z prvních sportovkyň se veřejně přiznala k  homosexualitě.

Naposledy reprezentovala Spojené státy na nynější olympiádě v Aténách. Ve 47 letech došla s Reymondovou do čtvrtfinále ve čtyřhře. Zařadí se dnes oštěpař Jan Železný do této společnosti?

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze