Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Tři nové disciplíny, šest sad medailí navíc

10 2006
Praha - Také zimní olympiáda bobtná. V Turíně se bude oproti Salt Lake City zápasit o šest sad medailí navíc, celkem už o 84 v 10 sportovních odvětvích. Program však rozšiřují pouze nové disciplíny. Týmový sprint v běhu na lyžích, v němž soutěží dvojice, každý běží střídavě tři úseky. Biatlonové závody 15 km mužů a 12,5 km žen s masovým startem. Pak ještě týmový stíhací závod rychlobruslařů.

A dál? Ve Vancouveru 2010 je nejvážnějším uchazečem skikros – disciplína akrobatického lyžování, v níž světu vládne Čech Tomáš Kraus.

V rámci zrovnoprávnění pohlaví se také hodně mluví o ženském skoku na lyžích. "O přesném složení sportů se bude hlasovat na předolympijském zasedání Mezinárodního olympijského výboru," říká František Dvořák, místopředseda ČOV.

Nový uchazeč zimních her musí splňovat následující kritéria: být provozovaný v 25 zemích tří kontinentů, muži i ženami. Upřednostňuje se objektivní hodnocení nad subjektivním, tj. branky, body, vteřiny nad bodováním rozhodčími.

Znáte ještě takový zapomenutý sport? Implantace "letních" sportů nebo jejich odnoží se nekoná. Byť by se kalendář zimních her na rozdíl od letních dal ještě doplnit.

"Návrh přesunout úpolové halové sporty byl tvrdě odmítnut," vysvětluje Dvořák.

Cyklokrosového světového šampionátu se účastnilo jen 16 zemí. Zimní triatlon je teprve v začátcích. Naopak český zlatý sport, skiboby, zůstává stále příliš výlučným.

Metaná, příbuzná curlingu, už čeká dlouho. Závody psích spřežení by patrně narazily na potíže s přepravou zvířat. Motorismus ani v podobě motoskijöringu olympijská rodina neakceptuje. Možná, že zaútočí v rámci extrémních výzev stále populárnější skialpinismus.

Zdá se, že další rozšíření mohou i v budoucnu přinést jen další disciplíny už zavedených sportů. O nich rozhodují jednotlivé federace.

Snowboardistovi Černíkovi by se jistě hodil jeho parádní Big Air. Skokani už dávají přednost letům na lyžích před středním můstkem, který není ani jednou ve Světovém poháru.

Skikrosu pomáhá k cestě na olympiádu televize

Nejblíž na olympiádu na skikros, vzrušující bitka čtyř lyžařů na jedné trati. "Je pro všechny lyžaře. Užiješ adrenalin, ale musíš umět lyžovat a bejt chytrej," říká Tomáš Kraus, světová jednička.

"V kvalifikaci se ukáže, kdo je nejrychlejší podle času, ve vyřazovacích bojích pak kdo je první v cíli," dodává Stanley Hayer, další přední skikrosař.

"Do programu her jednoznačně patří," tvrdí Joe Fitzgerald, šéf akrobatického lyžování ve FIS.

"Máme před sebou ale ještě dva roky práce. Pomáhá nám vysoká televizní sledovanost," dodává český trenér Vladimír Augusta.

Skikros má čtvrtý rok Světový pohár, patří k atrakcím X-games, zimních her extrémních sportů.

"Pokud by se dostal na olympiádu, přešlo by k němu mnoho lyžařů z alpských disciplín," míní Augusta.

"Bylo by to krásný," zasní se Čechokanaďan Hayer při představě premiéry ve Vancouveru 2010.

Hayer reprezentoval ve sjezdovém lyžování v Salt Lake City. "Já určitě vydržím," slibuje jedenatřicetiletý Kraus.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze