Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijskou bitvu triatlonistů ovládli bratři Bronwleeové

Zlatý Alistair Brownlee (vlevo) a jeho stříbrný bratr Jonathan Brownlee z Velké Británie ovládli olympijský závod triatlonistů. | foto: Reuters

18 2016
Britský trialtlonista Alistair Bronwlee obhájil zlato z her v Londýně. Stříbro v Riu de Janeiro získal jeho bratr Jonathan. Bronz poputuje díky Henrimu Schoemanovi do JAR.

Brownleeové po plavecké části ztráceli několik sekund na vedoucího Slováka Richarda Vargu. Čelo závodu se ale v cyklistické části záhy sjelo a o všem rozhodoval závěrečný desetikilometrový běh. Už po prvním ze čtyř okruhů se sourozenecká dvojice usadila v čele.

Osmadvacetiletý Alistair zaútočil v předposledním kole a vypracoval si více než patnáctisekundový náskok. V cílové rovince si vzal britskou vlajku a závod dokončil volnou chůzí, takže se mu Jonathan přiblížil na šest sekund. Nic to ale nemohlo změnit na tom, že Alistair Brownlee jako první triatlonista v historii obhájil olympijské zlato.

Nezabránila mu v tom ani složitá operace kotníku, kterou musel loni podstoupit. „Každý den byl hrozně těžký. Denně jsem se budil s bolestí,“ popisoval, jak se vracel do vrcholné formy. Pomohlo mu, že se při tréninku s bratrem vzájemně motivují k maximálnímu úsilí.

Přibližně v polovině závodu si byl jistý, že se sourozencem opět získají dvě medaile. „Byl jsem přesvědčený, že budeme první a druhý, ale nevěděl jsem, v jakém pořadí to bude. Nebyl jsem si jistý, že vyhraju. Věděl jsem, že si budu muset projít peklem, a to semi povedlo,“ uvedl.

Cílovou rovinku si vychutnával. „Věděl jsem, že odstup je velký a mám šanci si to užít. Pravděpodobně už takovou šanci nedostanu,“ dodal.

První olympijskou medaili z triatlonu od jeho zařazení do programu her v roce 2000 získal pro Jihoafrickou republiku Schoeman. Na vítěze ztratil 42 sekund.

Výsledky OH v Riu de Janeiro

Triatlon

Muži: 1. A. Brownlee 1:45:01, 2. J. Brownlee (oba Brit.) -6, 3. Schoeman -42, 4. Murray (oba JAR) -49, 5. Pereira (Portug.) -51, 6. Van Riel (Belg.) -1:02, 7. Luis (Fr.) -1:11, 8. Mola (Šp.) -1:25.

Autoři: ,


Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz