Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Triatlonistky do hry o medaile nezasáhly

25 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Olympijský závod triatlonistek skončil pro české reprezentantky nevýrazným výsledkem. Nejlepší z nich, Lenka Radová, doběhla šestadvacátá se ztrátou 5:11,02 na vítěznou Rakušanku Kate Allenovou. Renata Berková obsadila 32. příčku, Lucie Zelenková závod nedokončila.

"Bylo to špatný, určitě jsem od toho čekala víc," přiznala v cíli největší česká naděje Lenka Radová. "Už při nasedání na kolo jsem měla kolizi s jednou soupeřkou a chytla jsem, jak říkáme, "jelito" do lýtka. Trochu mě pak braly křeče a kolo mi vzalo příliš sil. Ale také závody se nevzdávají."

V plaveckém úseku si z českého tria vedla nejlépe Lucie Zelenková, která vystoupila po půldruhém kilometru s mořské vody na třináctém místě. Na vedoucí Australanku Lorettu Harropovou v té chvíli ztrácela 46 vteřin. Lenka Radová doplavala devatenáctá (-1:04) a Renata Berková nasedala na kolo jako osmadvacátá (-1:11).

V cyklistické části se pustily do úniku Harropová, společně s Američankou Sheilou Taorminaovou. Díky spolupráci si zhruba v polovině čtyřicetikilometrové trasy vypracovaly padesátivteřinový náskok před Američankami Williamsovou a Lindquistovou, ze zadních pozic se dotahoval Belgičanka Kathleen Smetová, po plavání až jednadvacátá.

Australanka nasadila k trháku a před během měla náskok sedmnácti vteřin před triem amerických pronásledovatelek, těsně za nimi se držela Belgičanka Smetová. Na chvostu hlavní skupiny, která se držela v odstupu 2:45 minuty, nazouvala jako 29. v pořadí běžecké boty Lenka Radová. Berkové patřila třicátá příčka s odstupem 5:20 min. Zelenková z kola sesedla a v závodu nepokračovala.

"Závod jsem si docela protrpěla," svěřovala se Renata Berková. "V momentě, kdy mi odjel v cyklistické části největší balík, bylo po nadějích. Do té doby to šlo, i když jsem se v té skupině držela tak tak. Často se měnilo tempo a hodně foukalo. Pak už to bylo trápení," přiznala.

Ačkoli v úvodních dvou částech triatlonu hrály prim Američanky a Australanka Harropová, běh na 10 km katapultoval do čela rakouskou reprezentantku (byť se zámořskými kořeny) Kate Allenovou. Po plavání byla až na 44. místě, v cyklistické části poskočila na desátou příčku a běh naprosto ovládla. Stříbro uhájila Harropová, bronz připadl Američance Williamsové.

Lenka Radová se udržela v hlavní skupině, Renata Berková dojela v další čtyřčlenné skupince se ztrátou 7:07,49 min. "Bylo to hodně psychicky náročné. Závod byl ztracený, nebylo už o co běžet," okomentovala závěrečný běh Berková. "Sice jsem neskončila poslední, ale dvaatřicáté místo, byť na olympiádě, není žádný zázrak. Určitě to mohlo být lepší."

Olympijský triatlon žen (1,5 km plavání, 40 km kolo, 10 km běh): 1. Allenová (Rak.) 2:04:43,45, 2. Harropová (Austr.) 2:04:50,17, 3. Williamsová (USA) 2:05,08,92... 26. Radová 2:09:54,47, 32. Berková 2:11:50,94, Zelenková nedokončila.

Loretta Harropová z Austrálie se raduje ze stříbrné medaile z olympijského triatlonu.

Start olympijského triatlonu žen

Rakušanka Kate Allenová vbíhá jako první do cíle olympijského triatlonu v Aténách. Za ní běží Australanka Lorretta Harropová, třetí byla Susan Williamsová z USA.Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz