Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Triatlonový piknik po australsku

16 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V nádherné divácké atmosféře si dnes v atraktivních místech v okolí světoznámé Opery v Sydney odbyl svou olympijskou premiéru v Austrálii velmi populární triatlon. Mezi 48 ženami nechyběla na startu ani česká reprezentantka Renata Berková, která po výsledném 29. místě ani neskrývala hluboké zklamání, neboť závod se pro ní od začátku vyvíjel mnohem příznivěji.

Již půldruhé hodiny před startem bylo okolí Opery a přilehlé Botanické zahrady zcela zaplněno dychtivými diváky, kteří obsadili i veškeré travnaté prostory podél malého zálivu, kde kromě přehledného plavání mohli ideálně sledovat i úvodní stovky metrů závěrečného běhu. Australané, kteří jsou o víkendu zvyklí pořádat v širokém rodinném či přátelském kruhu pikniky pod širým nebem, tak dnes spojili oběd v přírodě se sportovním zážitkem a svými hlasivkami jeho zdaru výrazně napomohli.

O bezpečnost závodnic a hladký průběh úvodní finálové disciplíny letošní olympiády se starala dokonalá bezpečnostní armáda. Během plavání v moři jistili triatletky kromě motorových člunů a potapěčů i žabí muži na surfařských prknech, kolem zátoky se to jen hemžilo jachtami a loděmi a zvrchu na všechno dohlíželo minimálně sedm kroužících helikoptér. Připočteme - li k tomu policisty na koních uprostřed města a jejich kolegy na vodních skútrech na moři u Opery, nebylo asi dosud hlídanějšího triatlonového závodu!

Samotný závod se pro pořadatelskou zemi odvíjel velice nadějně, do závěrečného běžeckého okruhu vbíhala na čele pohromadě skupinka dvou Švýcarek, jedné Američanky a dvou Australanek. V závěrečném finiši na konci široké Macquarie street, kde se odehrávala i většina cyklistické části, se však utrhla Švýcarka McMahonová a i když publikum podél celé trati hlasitě hnalo ke zlaté medaili domácí Jonesovou, ta se nakonec do olympijské triatlonové historie zapsala jen stříbrnou medailí. Švýcarskou nadvládu pak ještě třetím místem podtrhla Messmerová.

Renata Berková, která před startem považovala umístění do dvacítky za úspěch, začala výborně a z vody vylézala po 1,5 km na senzačním 12. místě. Osudné chyby během 40 km cyklistické části jí však připravily o mnohem cennější výsledek a v závěrečném 10 km běhu už jen jistila alespoň umístění  do třicátého místa.

"Spokojená vůbec nejsem, protože jsem toho dost zkazila!  V prvním depu mi nevyšlo nasednutí na kolo a další chyba přišla po průjezdu do kola druhého. Jela jsem na konci druhé velké skupiny, jenže na jejím čele došlo k pádu, roztrhalo se to a já se propadla až do skupiny následující.

Plavání bylo naopak dobré, ale to bylo asi jediné z celého závodu...
V běhu jsme se snažila, ale nebylo to v úvodu ono. Až po 5 km se to ale naštěstí rozběhlo a finišovala jsem s dobrým pocitem. Atmosféra podél trati byla super, o to víc mě konečné umístění mrzí!" končila svůj smutný monolog Renata Berková půlhodiny po závodě.

Tou dobou už oraganizační četa rychlostí blesku odklidila silniční zátarasy a okolí Circular Quay se na necelý den vrátilo k normálnímu režimu. Od nedělního rána tu však bude mnohem více husto než dnes. Na programu je totiž závod mužů, proti němuž byla prý dnešní soutěž žen jen lehkým předkrmem.

Švýcarská triatlonistka McMahonová předběhla ve strhujícím finiši favorizovanou domácí závodnici Michellie Johnesovou

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz