Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třicet českých sportovců má jisté OH

4 2004
Praha - Sportovní vrchol roku, tedy srpnové olympijské hry v Aténách, začínají za 101 dní. Český tým má momentálně 76 členů. Většina míst však zatím nemá konkrétního majitele, jmenovitě má dosud účast v Aténách jistou třicet sportovců. Ve výpravě určitě bude třináct atletů a dvanáctičlenné družstvo basketbalistek.

Naopak v jedenácti sportech Česká republika s určitostí nebude mít zastoupení, tento počet se však může ještě zvýšit.
 
V olympijském odvětví číslo jedna je jistých deset jmen, další tři atleti vyhovují mírnějším z kritérií a buď splní limit A, nebo budou čekat, zda někdo nebude do konečné olympijské nominace lepší.

S klidnou hlavou se mohou připravovat také vodní slalomáři, z nichž si při nedávném světovém poháru na olympijském kanálu vyjelo místo osm reprezentantů na šesti lodích, včetně vítězky z her v Atlantě a v Sydney Štěpánky Hilgertové.
 
Účast na olympiádě už si zajistili i moderní pětibojař Michal Michalík, stolní tenisté Petr Korbel, Richard Výborný a Renata Štrbíková, silniční cyklistky Lada Kozlíková a Martina Růžičková, plážové volejbalistky Soňa Nováková a Eva Celbová, akvabely Soňa Bernardová a Iva Bursová a zápasníci Petr Švehla a David Vala.

V dalších sportech jsou jistá zatím jen místa pro Česko, ale někteří sportovci k nominaci mají velmi blízko.
 
Typickým příkladem je rychlostní kanoista Martin Doktor, dvojnásobný vítěz z her v Atlantě, jehož start v Aténách bude definitivně jistý po ME za tři týdny v Poznani. V reprezentaci však neexistuje nikdo další, kdo by jej mohl z nominace vystrčit.

Podobné je to u jachtařské trojice Michael Maier (třída Finn), Tomáš Malina (Mistral) a Lenka Šmídová (Evropa). V týmu basketbalistek jen stěží mine nominace například opory Hanu Machovou či Lucii Blahůškovou.
 
Plných deset míst, celkem pět lodí, mají jistých veslaři. Jejich jmenovitá sestava bude jasná až po Světovém poháru 20. června, takřka jistá je však účast dvojskifu Ondřej Synek, Milan Doleček či skifařky Miroslavy Knapkové, jen málo se může změnit složení párové čtyřky.

Podobná situace je u střelců. Mezi osmi jmény jen těžko nebudou pistolář Martin Tenk a puškařka Kateřina Kůrková, mistryně světa i Evropy.
 
Hned v několika sportech český tým zatím jistou účast nemá, ale šance existuje. Velkou nadějí žijí tenisté, kteří postoupí do Atén na základě žebříčku, minimálně čtyři by v Aténách měli být čeští triatlonisté, početná by mohla být také výprava dráhových cyklistů. Doufají i baseballisté, kteří čekají na vyřešení protestu proti startu Itálie, badmintonista Jan Fröhlich a judistka Andrea Pažoutová či Aleš Opatrný a Jaroslav Hatla v jezdectví.
 
Vedení Českého olympijského výboru očekává, že by do Atén mohlo jet až kolem 130 sportovců. Velký nárůst se očekává mezi atlety, jimž se sezona teprve rozběhne, na nadcházejícím ME v Madridu odstartují plnění limitů plavci, kterých by mohlo být až pět. Rozšířit řady mohou ještě rychlostní kanoisté, moderní pětibojaři či stolní tenisté. Mezi vzpěrači se rozhodne mezi dvojicí Tomáš Matykiewicz - Petr Sobotka.


Přehled českých nominovaných sportovců na OH v Atenách

Atletika - limit A: Jaroslav Bába, Zuzana Hlavoňová, Tomáš Janků, IvaStraková (všichni výška), Adam Ptáček (tyč), Miloš Holuša (chůze 50 km), Jiří Malysa, Barbora Dibelková (oba chůze 20 km), Vladimíra Racková (disk), Anna Pichrtová (maraton).
Limit B: Kateřina Baďurová (tyč), Šárka Kašpárková (trojskok), Denisa Ščerbová (dálka).
Basketbal: Tým žen (12).
Silniční cyklistika: Lada Kozlíková, Martina Růžičková a čtyři místa mezi muži.
Horská kola: Dva z pětice Radim Kořínek, Pavel Elsnic, Jaroslav Kulhavý, Pavel Boudný a Milan Spěšný.
Sportovní gymnastika: 1 žena.
Moderní gymnastika: 1 žena.
Jachting: 2 muži, 1 žena.
Rychlostní kanoistika: 1 muž na C1.
Vodní slalom: Tomáš Indruch (C1), Marek Jiras a Tomáš Máder, Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (všichni C2), Ondřej Raab, Štěpánka Hilgertová a Irena Pavelková (všichni K1).
Moderní pětiboj: Michal Michalík.
Stolní tenis: Petr Korbel, Richard Výborný a Renata Štrbíková.
Sportovní střelba: 6 mužů, 2 ženy.
Veslování: 9 mužů, 1 žena.
Synchronizované plavání: Soňa Bernardová, Iva Bursová.
Plážový volejbal: Soňa Nováková, Eva Celbová.
Vzpírání: 1 muž.
Zápas: Petr Švehla, David Vala.

Na hlavním Olympijském stadionu v Aténách pokračují stavební práce. Zpoždění zčásti způsobili památkáři, kteří prováděli archeologické výzkumy na většině míst, na nichž se mělo stavět. Velká část viny ovšem padá na organizátory a jejich špatné plánování.

Autoři: ,


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...Najdete na iDNES.cz