Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trojský kanál čeká zatěžkávací zkouška

12 2005
Praha - Umělý vodní kanál v pražské Troji je jedním z potenciálních olympijských sportovišť. V roce 2016 nebo 2020 by se zde utkali vodní slalomáři. "Pro trojský kanál se v souvislosti s olympiádou vyslovila i nezávislá komise," připomíná Jiří Rohan, bývalý reprezentant. Zatěžkávací zkouškou projde areál příští rok v srpnu, kdy hostí mistrovství světa.

"Má jít o první testovací akci směrem k olympiádě, město se při ní chce předvést. Na některé naše požadavky proto slyší," oceňuje Rohan, šéf organizačního výboru.

Záštitu nad akcí převzal i primátor Pavel Bém.

Rozpočet činí 10 milionů korun, celý však zatím pokryt není, Rohan shání sponzory. Pro porovnání: minulý šampionát v Augsburgu 2003 vykazoval rozpočet v přepočtu 14 milionů korun, francouzský Bourg v roce 2002 dokonce 30 milionů.

"Ale i za deset se u nás dá udělat dobré mistrovství, máme nižší ceny," ujišťuje Rohan. V podobném duchu se nese olympijská kandidatura Prahy. Funkcionáři tvrdí: Nebudeme rozhazovat tak jako Atény, nepotřebujeme jejich gigantické stavby.

Rohan však řeší i další potíže. Především: v jak důstojném prostředí se MS uskuteční.
Na byrokratických rozporech stagnuje dostavba loděnice s tělocvičnou, posilovnou, restaurací a ubytovacími prostory. "Není jisté, že bude včas hotova. Což by samozřejmě byla ostuda," sděluje šéf organizátorů.

Marně usiluje i o zapůjčení pozemků podél kanálu. "Starosta Troje nám je nejprve přislíbil, ale teď se zdráhá." Hrozbou navíc zůstává plán výstavby v Praze na rok 2006, který počítá s budováním protipovodňových zařízení v Troji a hlavně s tunelem Pelc-Tyrolka. "Začátek stavby je bohužel naplánovaný na polovinu roku 2006," s obavami oznamuje Rohan.

To by znamenalo nejen dopravní komplikace, ale zároveň jedno velké staveniště v okolí mistrovského kanálu. "Město nám naštěstí vychází vstříc v tom, že současné příjezdové komunikace zůstanou do šampionátu nedotčené."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze