Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Trpké a urážející, kritizuje výkony ruských olympionků politik Lebeděv

Běžec na lyžích Nikita Krjukov (vpravo) je jedním z mála ruských olympioniků, který dokázal napnit svůj medailový sen. | foto: AP

18 2010
Dělali si velké plány na medailovou úrodu, zatím to vypadá přesně opačně. A tak musí ruští olympionici snášet rozhořčené slovní útoky například od politika Igora Lebeděva.

Ten je lídrem extrémně pravicové a nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska Vladimira Žirinovského. Ve své kritice prohlásil, že vystoupení olympioniků ve Vancouveru jsou urážkou Ruska. Zároveň Igor Lebeděv vyzval vrcholné sportovní představitele, aby odstoupili.

"Výkony Rusů jsou trpké a urážející," prohlásil Lebeděv, který je šéfem poslanců Liberálně demokratické strany Ruska v Dumě. Podle něj by měl okamžitě rezignovat předseda národního olympijského výboru Leonid Ťagačov, a pokud se výrazně nezlepší výsledky reprezentantů na olympiádě, měl by opustit svou funkci i ministr sportu Vitalij Mutko.

Rusové přijeli do Kanady v roli historicky nejúspěšnější země zimních her, o kterou je mezitím připravili Němci. Obhájci 22 medailí z Turína včetně osmi zlatých během úvodních pěti soutěžních dnů získali pouze tři cenné kovy - od každé barvy jeden.

Po bronzu rychlobruslaře Ivana Skobreva na trati 5 000 metrů vylepšili bilanci výpravy ve středečním lyžařském sprintu překvapiví medailisté Nikita Krjukov a Alexandr Panžinskij. V aktuálním pořadí patří Rusku jedenácté místo.

Před olympiádou si Rusové naplánovali zisk minimálně 20 medailí, v optimistických předpovědích očekávali až dvojnásobný počet. Nyní jim hrozí, že zdaleka nezopakují čtvrté místo v medailovém žebříčku z Turína.

"To by bylo velké selhání odpovědných představitelů," prohlásil v umírněnější reakci na dosavadní zklamání z Vancouveru předseda sněmovny Boris Gryzlov.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze