Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Turín bez Jandy? Ta hrozba reálná není

2 2006
Praha - Ta věta zní absurdně: Jakub Janda nebude startovat na ZOH v Turíně kvůli porušení Olympijské charty. "Ve skutečnosti to nehrozí," říká Alena Kindová, ředitelka společnosti Česká olympijská, marketingové firmy ČOV. I když vyloučení z her je nejvyšším trestem, který může MOV za přestupek sportovci udělit.

Olympijská charta mluví jasně:

V průběhu konání olympijských her a v tzv. ochranném období, období od schválení nominace (tzn. v Česku od 19. ledna), není povolena žádná forma reklamy s výjimkou prezentace sponzorů Mezinárodního olympijského výboru resp. národních výborů a přesně stanovených pravidel pro výrobce sportovního vybavení.

Čím ji porušil Jakub Janda?

Karty a plakáty s fotografiemi českého skokana na lyžích se objevují na benzinových pumpách firmy OMV. Ta je sponzorem úseku skoku Svazu  lyžařů České republiky, nikoli však partnerem ČOV ani MOV.

"Zatím nejde o žádný extrémní problém, uváděli jsme jej pouze jako příklad," dodává Kindová.

Karty s podobiznou Jandy byly součástí reklamní kampaně firmy. "Ke konci loňského roku se měly stahovat," vysvětluje manažerka českého skokana Renata Balašová. "Ojediněle se mohlo stát, že někde na pumpách ještě jsou. Ale firma OMV opravdu vydala pokyn k jejich stažení."

Tlak na osobu jejího sportovního svěřence-olympionika roste každým dnem.

Při triumfu na Turné čtyř můstků jej soupeři nařkli z používání zakázaných klínů v botách. Uplynulý víkend rozvířila německá televize spekulace kolem odchodu reprezentačního trenéra Vasji Bajce.

A na tiskové konferenci Českého olympijského výboru byl lídr Světového poháru jmenován jako příklad v souvislosti s porušováním Olympijské charty.

V seznamu "problematických" není jediným. Před Turínem se řešilo zneužití fotografií  lyžařky Kateřiny Neumannové, akrobata Aleše Valenty a snowboardisty Martina Černíka. Prazdroj upozornil na spojení sjezdaře Ondřeje Banka s jiným z pivovarů, který není partnerem Českého olympijského výboru.

"Jde nám o ochranu sportovců. V případě zjištění přestupku by vůči nim totiž mohl Mezinárodní olympijský výbor uplatňovat sankce," říká Alena Kindová. Nejvyšší sankcí je vyloučení z her - částečné nebo úplné.

V historii svátku pod pěti kruhy k němu zatím nedošlo - Martin Schmitt byl však v průběhu her v Salt Lake City 2002 důrazně upozorněn, že jeho prezentace na obrazovkách německé televize jako "Pan Milka" není žádoucí.

Jinak by hrozil postih. Sportovci i společnosti. "Neumím říct částku pro konkrétní případ, ale mohla by se pohybovat i v řádech deseti milionů korun," uvádí Kindová. "Vzhledem k serióznosti firmy OMV pravděpodobně nebude problém se domluvit."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze