Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Turínským hrám zatím chybí sníh

9 2006
(Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Více bláta než sněhu. Taková je dosavadní kulisa turínských olympijských her. V samotném centru kraje Piamonte není po bílé pokrývce ani památky a o moc lepší to není ani v horách. I středisko Sestriere ležící ve dvoutisícové nadmořské výšce dýchá téměř jarní atmosférou.

Konání her ale samozřejmě ohroženo není, samotná sportoviště jsou perfektně zasněžena. "S výrobou umělého sněhu a navážením jsme začali s dostatečným předstihem, pracovala nás na tom celá armáda," hrdě hlásil z paluby sněžné frézy Felipe Montti, jeden ze stovek lidiček, kteří se starají o připravenost sjezdovky v Sestriere.

Podle "domorodců" není současná sněhová situace nijak výjimečná, v únoru tu obvykle nebývá příliš mnoho srážek. Čas od času ale i v tomto období dojde k náhlému zvratu. Z toho ale nemívají radost silničáři, což by na úzkých horských cestách mohlo znamenat výraznou logistickou komplikaci.

Ukázkovou bělobou září z dálky i oba olympijské můstky v Pragelatu. Skokané na lyžích však mají jiného mocného soupeře - vítr. A ten zaúřadoval i dnes. Celkem 86 závodníků - mezi nimi i české kvarteto Janda, Matura, Mazoch, Sedlák -  marně čekalo na úvodní trénink, který měl začít v 17.00 hodin. Ředitel skokanských závodů Walter Hofer ho byl nucen zrušit.

Před nedělním závodem na středním můstku je druhý tříkolový trénink naplánován na zítřek, v sobotu se skáče kvalifikace. "Že se neskákalo je mrzuté, ale je to jen první den. Zítra snad bude všechno v pořádku," okomentoval rozmary počasí finský trenér skokanů Norska Mika Kojonkoski.Najdete na iDNES.czmobilní verze