Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za neúspěšný pokus prý může Farah. Ale byl to zážitek, řekl Kudlička

Český tyčkař Jan Kudlička v olympijské kvalifikaci. | foto: Reuters

14 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Pouze jedna země bude mít v tyčkařském finále v Riu de Janeiro dvojí zastoupení - mezi dvanáct nejlepších proklouzli z kvalifikace dva Češi: Jan Kudlička a Michal Balner. „Budeme mít výhodu, V jednom sektoru si můžeme nějakým způsobem pomoct,“ netají Kudlička. Finále tyčkařů je v brazilské metropoli na programu v pondělí 15. srpna.

Sobotní kvalifikaci zvládli oba bez větších nervů, alespoň dle vlastních slov. Pohled do výsledkové listiny přitom může evokovat jiný scénář. Kudlička postoupil výkonem 570 cm, přičemž předchozí výšku 560 cm zvládl až na potřetí. Věřil si na ni. „Mám takovou vlastnost, že jak je na stojanech pod 570, stojím na rozběhu a vnitřně jsem přesvědčený, že to skočím,“ říkal.

První dva nepovedené pokusy si lehce vyčítal. „Chytl jsem je úplně zbytečně, postupně jsem se rozběhával a odrážel se blíž a blíž a to byly ty křížky. Věděl jsem, že na třetí pokus stačí dát rozběh dál a doufat, že tam člověk nějak přepadne.“

Balnerovi stačil na finále výkon o deset centimetrů nižší, než předvedl jeho kolega. „Myslel jsem, že 560 bude na první pokus stačit úplně v pohodě na finále,“ přiznal Balner. „Pak jsem se na to trochu vyfláknul a zkoušel tvrdší tyč. První pokus byl takový rozcvičovací, druhý byl moc hezký, třetí vůbec, to jsem se málem zabil.“

V ten moment mu lehce zatrnulo. Budu sledovat finále pouze z tribuny? Nebude, v olympijské premiéře v něm bude skákat. A doufat, že ve finále bude ze strany organizátorů vše klapat bez problémů.

Český tyčkař Jan Balner se raduje z postupu do olympijského finále.
Český tyčkař Jan Kudlička se právě chystá překonat laťku v olympijské...

Skupinu, v níž skákal Kudlička, totiž lehce rozladilo zpoždění jejich soutěže. „Vyžrali jsme si to,“ posteskl si vicemistr Evropy z Amsterdamu. Organizátoři měli problém s elektrickými stojany. „Ani první výšku neuměli nastavit, museli to dělat ručně.“

V průběhu dlouhé kvalifikace sledovali čeští tyčkaři i dění na ploše. Balner si nenechal ujít semifinále běhu na 400 m s Pavlem Maslákem a závěrečné souboje vícebojařek, Kudlička zamířil pohledem do dálkařského sektoru, viděl finále běhu na 100 metrů žen a část mužské desítky. „Mo Farah byl zážitek, jak ho shodili. A ještě vyhrál. V tom křiku jsem zrovna skákal druhý pokus na 560, bylo to trošku nepříjemné, takže za to může vlastně on, že jsem shodil,“ smál se český tyčkař.

Do finále nastoupí oba tyčkaři pozitivně naladěni. Kudličku následky zranění po zlomené tyči nelimitují. „Vůbec to nemám v hlavě. Může tam být podvědomý blok, o němž ani nevím, ale skočil jsem 570, a kdyby se skákalo, ještě bych třeba něco přidal,“ vykládal optimisticky.

V posledních sezonách se mu osvědčilo: Když se v kvalifikaci trápil s některou výškou na tři pokusy, ve finále pak skákal dobře. „Věřím, že v tom budu pokračovat a uvidíme, co z toho bude ve finále,“ dodal. „Teď už se bude bojovat o každé místečko,“ doplnil ho kolega Balner.

Jaké pozice na ně v pondělí čekají?Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....Najdete na iDNES.cz