Tyčkařky jdou do finále v plné sestavě

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V úterním finále olympijského závodu tyčkařek bude mít Česká republika dvojnásobné zastoupení. Pavla Hamáčková zdolala na druhý pokus kvalifikační limit 445 cm, Kateřině Baďurové stačilo k postupu dokonce jen 440 cm. "Jsem spokojena, tím spíš že jsem všechno skákala na první pokus," pochvalovala si Baďurová.

Přitom se před závodem necítila úplně v pohodě. "Rozcvičení bylo všelijaké, cítila jsem strach a velkou nervozitu," přiznávala jednadvacetiletá atletka USK Praha.

Jenže v tyčkařském sektoru to nebylo znát a pokusy na 415, 430 a 440 cm vypadaly v jejím podání suverénně.

V pátek neuspěl v kvalifikaci její přítel, výškař Tomáš Janků. Místo aby jej chlácholila, dostávalo se jí od něj povzbuzení. "Tomáš mi říkal: nemysli na mě, závoď za sebe. Budu ti fandit. Pomohlo to," usmívala se.

To, že nebude jedinou českou tyčkařkou ve finále kvituje s povděkem. "Vždycky je lepší, když nejste v závodě osamocení, určitě se budeme s Pavlou podporovat."

Pavla Hamáčková si vybojovala nominaci do Atén mezi posledními. Spíš než se soupeřkami se v uplynulém roce potýkala s bolestivým zraněním paty. Ani v Aténách nenastupuje v ideálním zdravotním stavu, tím spíš lze její postup a výkon označit za příjemné překvapení.

Zatímco 415 cm zdolala napoprvé, na 430 se zachránila až třetím pokusem. Jako jedna z mála pak vynechala 440 cm a na 445 uspěla napoprvé.

"Překvapila jsem nejen lidi okolo, ale i sebe samotnou," pokyvovala hlavou šestadvacetiletá halová mistryně světa z roku 2001. "Šetřila jsem každý krok, protože mě pata opravdu bolí," přiznala.

Před odjezdem do Atén zaregistrovala narážky, že se tam chystá na výlet. "Možná to tak vypadalo, ale sport je prostě takovej, že dokážete překvapit v momentě, kdy to nejmíň čekáte."

O tom, co jí čeká do úterního finále má jasno. "Bolí to, takže mě budou dávat dohromady. Prakticky celý rok jsem nezávodila a ani pořádně netrénovala. Dělala jsem samé neatletické věci - jezdila na bruslích, na kole, plavala."

Svůj postup na ploše pořádně obrečela. "Vždycky jsem byla tvrďák a dneska jsem to ukázala v závodě. Ale pak to muselo ven, pěkně jsem si pobrečela."Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz