Tyčkařky se do první desítky nedostaly

24 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Jedenácté a dvanácté místo připadne v konečném hodnocení olympijského závodu ve skoku o tyči českým reprezentantkám. Pavla Hamáčková dokázala v Aténách skočit 440 centimetrů, Kateřina Baďurová zvládla pouze 420.

Výška 440 těžce prověřila Pavlu Hamáčkovou. V prvním pokusu jí nevyšel rozeběh, a tak se ani neodrazila, podruhé byla dostatečně vysoko, ale laťku shodila hrudníkem. Třetí zkouškou prošla, ale jen s velikým štěstím.

O patnáct centimetrů vyšší laťka už byla nad její síly. Hamáčková se na první pokus vůbec nevyhoupla do výšky, v další pokusech vystoupala až nad laťku, ale shodila ji.

Baďurová postupovala přes třesoucí se laťku už na 420 centimetrech, ale o dvacet centimetrů výše třikrát shodila. Při závěrečném pokusu se sice dostala dostatečně vysoko, ale byla příliš vpředu a laťku si při sestupu dolů shodila.

Přesvědčivé nebyly výkony Baďurové ani na 420. Prvním pokusem nevystoupala do potřebné výšky, napodruhé laťku pořádně rozklepala. Pokud to byl platný, ale z tváře české reprezentantky bylo čitelné, že s ním není spokojena.

Po pokusech na 420 centimetrech už bylo jasné, že české tyčkařky neskončí ve finále na posledním místě. S druhou postoupnou si totiž neporadila Španělka Cervantesová, která se při třetím pokusu zranila a sektor opouštěla na nosítkách v sanitním vozíku.

Rekordmanka Isinbajevová
Finále nakonec vyhrála Ruská favoritka Isinbajevová, která navíc výkonem 491 centimetrů stanovila nový světový rekord.

Letos se tak světové tabulky měnily kvůli ní už počtvrté. Třiacátého června v Londýně stanovila maximum na 490 centimetrů, předtím překonala 487 cm v Gatesheadu a 489 cm v Birminghamu.

Kvalifikace
Obě Rusky v klidu absolvovaly olympijskou kvalifikaci, na rozdíl třetí nejlepší tyčkařky roku a držitelky olympijského rekordu ze Sydney Američanky Stacy Dragilaové, která nezdolala limit 445 cm. Přitom 8. června v Ostravě zdolala laťku, která byla o 38 cm výš.

Také české závodnice prošly aténským kvalifikačním sítem bez potíží. "Vždycky je lepší, když nejste v závodě osamocení, určitě se budeme s Pavlou podporovat," komentovala to Kateřina Baďurová. - o kvalifikaci více zde

Šestadvacetiletá Pavla Hamáčková skočila limit, což pro ní znamenalo nejlepší výkon roku. Její nejlepší osobní výkon je ještě o patnáct centimetrů lepší. Ve finále jde na řadu jako devátá v pořadí.

Dvaadvacetileté studentce Kateřině Baďurové stačilo v kvalifikaci zdolat jen 440 centimetrů. Skočila je, stejně jako všechny předchozí pokusy, na první pokus.

A protože pořadatelé rozhodli pustit do finále patnáct závodnic místo dvanácti, mohla se radovat z postupu. V boji o olympijské medaile skáče Baďurová, jejíž osobní rekord je 452 cm, jako předposlední.

Ženy:
Tyč:
1. Isinbajevová 491 - světový rekord, 2. Feofanovová (obě Rus.) 475, 3. Rogowská 470, 4. Pyreková (obě Pol.) 455, 5. Elisdóttirová (Isl.) 455, 6. Boslaková (Fr.), Agirreová (Šp.), Ellisová (Kan.) a Balachonovová (Ukr.) 440, ...11. Hamáčková 440, 12. Baďurová (obě ČR) 420.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz