Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Tygřici Vaculíkovou dovedl k poslednímu místu obrovský aplaus

Česká boulařka Tereza Vaculíková olympijskou kvalifikaci dojela, přestože neměla šanci na dobrý výsledek. V předchozím skoku totiž upadla. | foto: AP

14 2010
Cypress Mountain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tygřím skokem se zabořila do sněhu, a ještě ztratila lyži. Sedmnáctiletá boulařka Tereza Vaculíková přišla o naději na slušný výsledek v olympijském závodě v Cypress Mountain už pod prvním můstkem. Po pádu se však zvedla, vrátila se pro lyži a závod dojela. Za obrovského aplausu.

Do konce kvalifikace už zbývaly jen poslední tři jízdy a zimou zmožení diváci dávno neprožívali každý skok tak bujaře jako na začátku. Česká bojovnice je však znovu rozehřála; zatleskal jí i český premiér Jan Fischer.

"Diváky jsem ani moc nevnímala," přiznala drobná dívenka, která se nečekaně stala předmětem zájmu nejen českých novinářů.

Nezvládla první skok. Helikoptéru, což je otočka kolem vertikální osy těla, přetočila a po dopadu se zabořila hlavou do sněhu. "Jaký byl sníh? Měkký. Tahal za nohy, ale sjet se to dalo," vybrala si z dvou významů otázky ten příjemnější výklad. Jak sníh chutnal, neprozradila.

"Tereza byla hodně nervózní. Je mlaďoučká, viděla ten kotel dole a na první skok vletěla jako ostřílená harcovnice," řekl trenér Radek Herot. "Ale byla to pro ni strašná škola."

"Ano, zkušenost to je, ale..." nadechla se mladá akrobatka, větu však nedokončila. Správné slovo nenašla.

Nikdo jiný v závodě tak velkou chybu neudělal, takže bylo jasné, že Vaculíková skončí poslední. Přesto bez váhání vystoupala tři metry do kopce pro ztracenou lyži a vydala se znovu na trať. "Přece nepojedu někde bokem. Ani mě nepadlo závod vzdát," řekla.

Hodnocení v cíli bylo neúprosné. Za dosažený čas nedostala ani bod, za jízdu v boulích jí každý z pěti rozhodčích dal známku 0,1 a za skoky dostala po bodu. Převedeno do výsledného hodnocení to znamenalo 1,5 bodu, přičemž předposlední závodnice jich nasbírala 13,79.

Aplausem, který ji provázel, by se však Vaculíková jistě dostala do první desítky.Najdete na iDNES.czmobilní verze