White to dokázal, z U-rampy má už třetí olympijské zlato

Snowboardista Shaun White vítězstvím v U-rampě vybojoval jubilejní sté zlato pro USA na zimních olympiádách. | foto: Reuters

14 2018
Potřetí v životě získal olympijské zlato v U-rampě americký snowboardista Shaun White. Svým triumfem vybojoval pro USA jubilejní sté zlato v historii ZOH. Na druhém místě skončil Japonec Ajumu Hirano a bronz získal Scotty James z Austrálie.

Američané zatím suverénně vládnou snowboardovým soutěžím na ZOH 2018. Vyhráli všechny čtyři dosud ukončené disciplíny.

V U-rampě White vedl po prvním kole, ale Hirano zvládl výborně druhou jízdu a šel do vedení. White třetí kolo a tím i celý závod uzavíral, předvedl bezchybnou jízdu s mnoha náročnými prvky a vrátil se na první příčku.

Fotogalerie

„Úplně mě to štěstí přemohlo. Tolik jsem toho musel překonat, abych se sem dostal. Mám za sebou to šílené zranění z Nového Zélandu, kde jsem si rozsekal obličej,“ připomněl White říjnový pád v tréninku, z nějž si odnesl 62 stehů v obličeji a zhmožděné plíce.

Stejný trik, při kterém se tehdy zranil, teď zopakoval. „Byla to jedna z nejlepších jízd mého života,“ dodal nadšeně.

Na absolutní známku 100 bodů, kterou získal v lednu v závodu SP v Aspenu, ale tentokrát nedosáhl. Získal 97,75 bodů, což bylo o 2,5 více než jeho rival.

Ve druhém kole měl ošklivý pád další Japonec Juto Tocuka. Teprve šestnáctiletý závodník se po karambolu, při němž dopadl z takřka pětimetrové výšky na hranu rampy, zvedl do sedu a komunikoval. Záchranáři ho po ošetření odvezli na saních. Podle zástupců japonského týmu si stěžoval na bolesti kyčle.

Jednatřicetiletý White vyhrál závody v U-rampě už na olympiádách v Turíně 2006 a Vancouveru 2010. V Soči byl před čtyřmi lety až čtvrtý, ale letos se vrátil na vítěznou cestu. Jako první snowboardista v historii má tři zlata ze ZOH. Hirano se musel stejně jako před čtyřmi lety spokojit se stříbrem.

Snowboarding

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Muži - U-rampa: 1. White (USA) 97,75 b., 2. Hirano (Jap.) 95,25, 3. James (Austr.) 92,00, 4. Ferguson (USA) 90,75, 5. Burgener (Švýc.) 89,75, 6. Josey (USA) 88,00, 7. Katajama (Jap.) 87,00, 8. Pates (USA) 82,25, 9. Scherrer (Švýc.) 80,50, 10. Callister (Austr.) 62,00.

Autoři: ,

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Kdo jsi, Ester Ledecká? Svět tleská senzaci na vypůjčených lyžích

ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím...

VIDEO Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v...

Najdete na iDNES.cz