Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U vody potkávají nebezpečné hady

15 2000
B r i s b a n e - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES)Teprve příští týden se česká atletická výprava odstěhuje do Sydney. Zatím se připravuje ve slunném městě Brisbane a žije ve vysokoškolské koleji ve čtvrti Santa Lucia. Třiadvacet atletů tam bydlí v cihlových domcích po studentech, kteří právě mají prázdniny. Téměř všechny atletické týmy trénují v prosluněném státě Queensland, nikoli v olympijské metropoli, kde je přes den pouze kolem patnácti stupňů.

Němci, Američané nebo Norové jsou na Zlatém pobřeží, třeba Slovinci zase na Slunečném pobřeží. U Brisbane bydlí také Australané. S Čechy obývají univerzitní kolej Poláci a Italové.

"Je tady pohoda, taková uvolněná atmosféra. Ideální místo pro přípravu," pochvaloval si Jan Železný, jeden z favoritů oštěpařské soutěže. Atleti zažívají netradiční chvilky. Ještě při přeletu přes Kuala Lumpur chodec Malysa a tyčkařka Hamáčková zapomněli na pokojích pasy.

"To se mi v životě nestalo, aby to byly dva pasy najednou. Na co ti dva mysleli?" vykládal František Fojt, generální sekretář atletů. Jen tak tak stíhali letadlo.

Diskaře Malinu pro změnu nevpustili do letadla vůbec, protože kvůli administrativní chybě mu nebyl uznán splněný limit. Odletěl až dalším spojem. Potíže měl i Jan Železný. Celníci ho nepustili z letiště, protože měl na pasu odchlíplou fotku.

"Šel jsem k nějaké bábě, která to začala študovat. Prý že to nepůjde, že ten na fotce nejsem já. Tak mě poslala k policajtům, kteří mě řekli, že mě dál pustit nemůžou. Už k žádné bábě nikdy nepůjdu," říkal s úsměvem Železný.

V Brisbane takové problémy nečekaly. I když aleti zprvu kritizovali příliš jednotvárnou stravu. "Chybělo nám maso," uvedl desetibojař Roman Šebrle.

Větší nedostatky? Žádné. Snad jen hadi straší. Za "atletickými" domky je řeka, kolem níž se potulují krajty.

"Já se hadů bojím, ale dvoumetrové krajty jsem si šel vyfotit," chlubil se Šebrle.

Včera se vrhači Maška se Sedláčkem jeli podívat na malou rezervaci za město: když vstoupili do ohrady, přiběhlo k nim na dvacet přítulných klokanů.

Tou dobou už ženská část Formanová, Benešová, Tomečková a trenérka Kratochvílová procházela obchody v centru Brisbane.

A dnes? Všichni atleti trénovali jako obyčejně na stadionu, který je od kolejí vzdálený asi deset minut pěšky. Všichni se zaradovali, když uviděli, že z Prahy dorazil vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář.

"Konečně se uzdravím," prohlásil další ze skvělých českých desetibojařů Tomáš Dvořák. Zítra se chystá asi pětadvacet lidí z atletické výpravy na fotbalový zápas Česka proti Kuvajtu. O den později vyráží deset sportovců na Zlaté pobřeží k oficiálním předolympijským závodům. "A od úterý už začíná stěhování do Brisbane," řekl sekretář Fojt.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...Najdete na iDNES.cz