Účastníkům her pomáhají i Češi

9 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ten moravský dialekt nešlo přeslechnout. Mezi stovkami dobrovolníků, kteří pomáhají účastníkům aténský her, je i několik Čechů. "Nevím kolik nás přesně je, ani jakými cestami se sem ti ostatní dostali, nepotkáváme se. My s Luborem jsme si to zařídili sami, napsali jsme do Atén a k našemu překvapení to vyšlo," popsal cestu do Atén jednadvacetiletý Miroslav Partyka.

On i stejně starý Lubor Tykva studují v Brně, pocházejí však z Blanenska. "Dlouho jsme přemýšleli, jak vyplnit prázdniny a nakonec jsme před brigádou dali přednost olympiádě. Začali jsme se o tu práci zajímat poměrně pozdě, proto nás kladná odpověď docela překvapila," říká Lubor. "Že za to nejsou peníze? To ano, ale je to zážitek k nezaplacení."

Pořadatelé možná zaujala jeho jazyková výbava. "Děda byl Polák, takže tu řeč zvládám. Ale zatím jsem ji tu nepotřeboval. A k tomu mohu nabídnout angličtinu, němčinu a španělštinu," vysvětluje s úsměvem.

"To já jsem na tom hůř, ale anglicky se domluvím bez potíží," doplňuje kamaráda Mirek. Oba zatím nevědí, kde během her zakotví.

"Jsme tu už necelých čtrnáct dnů a zatím nás posílají na různá místa, hlavně bychom ale rádi zůstali spolu. Zatím to vychází, ale nikdo nám to asi nezaručí," myslí si Mirek. "Půjdeme tam, kam bude potřeba," dodává odhodlaně.

V pondělí měli odpoledne, a tak si byli prohlédnout mezinárodní zónu v olympijské vesnici. "Nebylo by špatné pracovat tady a potkávat sportovce, ale to už je asi obšancované. Nás ale baví potkávat lidi z celého světa a ti jsou teď v Aténách všude," tvrdí Lubor Tykva.

I když práce dobrovolníků je časově i fyzicky náročná, najdou si čas i na zábavu. "Někdy toho máme dost, ale žijeme jen jednou, ne? Pár zajímavých podniků už v Aténách známe," uzavřel s úsměvem Miroslav Partyka.Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.Najdete na iDNES.cz