Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UCI odmítla zkrácené řízení o Sáblíkové. Bojí se snad? diví se právník

Martina Sáblíková si v Hodoníně jede pro další český titul v časovce. | foto: Marie Stránská

15 2016
Kauza kolem startu Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympiádě Riu nepřináší dobré zprávy. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zamítla návrh české strany na zkrácené řízení, tzv. „ad hoc“ arbitráž, která by spor rychle vyřešila. Nyní hrozí, že se případ nestihne včas vyřešit a Sáblíková o hry definitivně přijde.

Hlavní předností zkráceného řízení s jedním rozhodcem, jehož rozhodnutí by se obě strany zavázaly respektovat, je její rychlý průběh. Sáblíková by prostřednictvím této varianty mohla mít jasno ještě před začátkem her.

I proto považuje expert na sportovní právo Jan Šťovíček, jenž českou stranu ve sporu zastupuje, rozhodnutí UCI za překvapivé.

„Jednalo by se o nejjednodušší řešení našeho výkladového sporu. Ještě víc nás ovšem překvapují důvody, které k tomu rozhodnutí UCI uvádí. A sice, že už na takové řízení prý zbývá málo času...,“ uvedl Šťovíček.

Takové odůvodnění je z jeho pohledu zarážející.

„Protože jsme navrhovali domluvit se na rozhodnutí v horizontu maximálně 14 dnů - stačilo by jedno písemné podání obou stran, jedno ústní jednání, jediný rozhodce a bylo by hotovo. A samozřejmě se to dá stihnout, i pokud začneme nyní,“ zdůraznil Šťovíček.

UCI nehraje fair play, tvrdí Štovíček

Připomněl v této souvislosti i skutečnost, že česká strana musela na odpověď UCI k návrhu zkráceného řízení čekat přes časovou tíseň dlouhých 12 dní.

„Celkově to nelze hodnotit jinak, než že UCI účelově odmítá rozhodčí řízení. A my si klademe otázku proč - bojí se snad výroku nezávislého rozhodce?“ přemítal Šťovíček.

„Mrzí nás, že UCI nechce přistoupit na hru fair play. My bychom samozřejmě rozhodnutí arbitráže respektovali, ať by bylo jakékoliv. UCI se ovšem do toho zjevně moc nechce,“ domnívá se právník.

Česká strana proto požádala s tímto vysvětlením UCI o přehodnocení stanoviska. Odpověď očekává příští týden.

„Pokud mezitím UCI přidělí uvolněnou kvótu pro dámskou časovku, což je pravděpodobné, a nepřidělí ji Českému olympijskému výboru, pak nezbude, než podat klasickou žalobu u Mezinárodní sportovní arbitráže. Pak už ale bude toho času opravdu velmi málo,“ připustil Šťovíček.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze