Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Je dobře, že nedala přednost klavíru, říkají učitelé o bronzové Hejnové

  8:27aktualizováno  8:27
Kdyby ji nezlákala atletika, mohla se stát třeba slavnou klavíristkou. Liberecká rodačka Zuzana Hejnová však dala přednost sportu a svou pílí se vypracovala na olympijské stupně vítězů. Její bývalí učitelé se shodují, že si nakonec vybrala dobře.

BEZ ZAVÁHÁNÍ. Zuzana Hejnová zdolala všechny překážky bez potíží a v cílové rovince skvělým finišem přesprintovala Jamajčanku Spencerovou. Díky tomu vybojovala bronzovou medaili. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Je asi dobře, že od klavíru přešla ke sportu, protože její středeční bronzová medaile z olympiády to jen potvrzuje," říká Jan Prchal, zástupce ředitelky liberecké Základní umělecké školy Jabloňová, kam Hejnová chodila do první a druhé třídy.

Zuzana Hejnová

Narozena 19. prosince 1986 v Liberci, je vysoká 173 centimetrů a váží 61 kilogramů.

Atletické začátky prožila v roce 1998 na sportovní ZŠ v Liberci.

Její trenérkou je Martina Blažková (dříve úspěšná atletka), manažera jí dělá Libor Varhaník. Je členkou atletického klubu USK Praha. Disciplína: 400 metrů překážek.

Osobní rekord - 53,29 s (je zároveň i českým rekordem).

V letech 2002 až 2006 studovala Střední pedagogickou školu v Liberci.

Má sestru Michaelu, reprezentantku České republiky ve víceboji.

Zájmy: sport, četba, spánek, dobré jídlo, hra na klavír, přítel, cestování a poznávání, golf.

Bronzová olympijská překážkářka má dodnes na svých webových stránkách napsáno, že mezi její koníčky patří hra na klavír. Dá se tak s nadsázkou říci, že bude asi jednou z nejrychleji běhajících klavíristek na Zemi. "Se slovem talent jsem trochu opatrný, ale děti, co k nám nastupují, musí mít jisté předpoklady pro muziku a ona ty předpoklady splňovala," dodává Prchal.

Kromě klavíru Hejnová také zpívala. Byla členkou školního sboru Červík Pepík. Na škole jsou na svoji žákyni hrdí.

"Hned po finále překážek jsem gratuloval po telefonu její mamince Aleně. Ta nám přislíbila, že nám přinese nějaké fotografie Zuzky z dětství, ty pak umístíme na naše internetové stránky. Ještě teď má u nás na tablu svoji fotografii. Jsme na ni pyšní, i když jsme do jejího života zasáhly jen minimálně," přibližuje Prchal.

Finále běhu na 400 metrů překážek nesledoval u televize, ale poslouchal přímý přenos v rádiu. "Prožívali jsme to stejně, jako když před čtyřmi lety běžela finále na olympiádě v Pekingu. Jsem rád, že se nakonec projevilo, že bude lepší sportovkyně než muzikantka a přestoupila do sportovní třídy na školu v Dobiášově ulici. Rozhodně tím ale nesnižuji její hudební výkony," uzavírá Prchal.

Fotogalerie

Báli jsme se, abychom ji nezkazili, směje se tělocvikářka

Hudební průprava se Hejnové ale hodila, když si jako střední školu vybrala Střední odbornou školu pedagogickou Jeronýmovu v Liberci. Její tělocvikářka Iveta Formanová si však už tehdy byla jistá, že má před sebou velký sportovní talent. "Nad všemi vynikala, měla talent od boha. My se jenom báli, abychom ji tu nezkazili," uvádí dnes se smíchem.

Podle pedagožky šlo Hejnové v tělocviku všechno, hlavně atletika a míčové hry. Trochu prý tápala snad jen v povinné gymnastice. "Byla však neuvěřitelný dříč. U nás byla dva roky a zvládala školu i sport. Nepotřebovala žádný individuální plán," doplňuje Formanová.

V souvislosti s Hejnovou se také často mluvilo o trémě a její psychice. "Trémistka byla rozhodně, vše vždycky strašně prožívala. Když třeba ale musela splnit nějaké povinné cviky na nářadí, vždycky se kousla a splnila to," vzpomíná učitelka.

Na její bývalé škole by chtěli jejich slavnou žákyni pozvat a pogratulovat jí k bronzové medaili. "Určitě ji zkusíme kontaktovat, ale neradi bychom se na jejím úspěchu nějak přiživovali. Naše škola na tom zásluhy nemá," poznamenává Formanová.

Je však možné, že si úspěšná atletka po skončení sportovní kariéry zvolí dráhu učitelky. "U atletiky bych chtěla rozhodně vydržet do olympijských her v brazilském Riu v roce 2016. Pak bych chtěla pracovat s dětmi. Na pedagogické škole mě to bavilo. Ráda bych si proto dodělala vysokou školu a učila na základní škole," sdělila po svém bronzovém úspěchu Zuzana Hejnová.

Autor:
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze