Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Udělali z toho dráhu pro děti, stěžují si sáňkařky na zkrácení koryta

Saně gruzínského závodníka Nodara Kumaritašviliho krátce po havárii. | foto: AP

15 2010
Sáňkařkám se podobně jako jejich mužským kolegům nelíbí, že se komise světové federace FIL v reakci na tragickou nehodu Gruzínce Nodara Kumaritašviliho rozhodla zkrátit dráhu. Podle německé reprezentantky Natalie Geisenbergerové nyní whistlerská dráha pro ženy připomíná spíše dětskou trať.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili při tréninku v plné rychlosti vylétl z ledového koryta a zátylkem a zády narazil do nechráněného ocelového sloupu. Zraněním následně podlehl. Organizátoři proto z bezpečnostních důvodů kvůli snížení rychlosti zkrátili mužský závod na úroveň ženského a podobně upravili i ženskou dráhu.

"Nelíbí se mi to. Tohle není startovní pozice pro ženy, ale pro děti," uvedla Geisenbergerová, jedna z favoritek. "Nedosáhneme takové rychlosti. Pro všechny závodnice je to sice stejné, ale nelíbí se mi to. Neužiju si to tak," dodala.

Vicemistryně světa lituje i toho, že podobné rozhodnutí padlo až na základě tragické události. "Je dobře, že něco dělají, protože to byla tragická nehoda. Ale měli to udělat už před rokem a ne až poté, co někdo umřel. Teď už je pozdě. Už mu to nepomůže."

Podle další německé favoritky Tatjany Hüfnerové nová startovní pozice ke zvýšení bezpečnosti nepovede. "Neznamená to, že to bude jednodušší. Stále pojedeme rychlostí 130 km/h. Závodnicím s dobrým startem, jako jsem já, to nepomůže," řekla obhájkyně bronzové medaile z Turína.

Trať pro sáňkařky se zkrátila z 1198 metrů na 953 metrů, když přišla o první tři zatáčky. "Po takové události se něco muselo stát a asi nebylo moc jiných řešení. Za 24 hodin neuděláte nic s tím, jak byla dráha postavena," hájila rozhodnutí americká mistryně světa Erin Hamlinová.

Zatímco sáňkařské závody byly zkráceny, tratě pro bobisty a skeletonisty si zachovají původní délku. Důvodem je, že obě disciplíny potřebují pro start dostatečný prostor.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze