Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Udělí vláda ve středu olympiádě záruky?

8 2008
Praha - Ministři ODS zřejmě ve středu podpoří vydání právních záruk pro pořádání letních olympijských her v Praze v roce 2016. Řekl to vicepremiér Petr Nečas. Premiér Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že bude přesvědčovat vládu, aby záruky dala. "Budu se snažit přesvědčit vládu o tom, že v dané chvíli to vládu nezavazuje k žádným finančním nárokům," řekl Topolánek novinářům.

Premiér doplnil, že pokud by vláda měla rozhodovat o nějakých peněžních nárocích, kabinet by nic takového patrně neschválil. "Nejsou to garance ekonomické a je tu otázka, jak by Česká republika vypadala, kdyby vláda odmítla podpořit například právní ochranu olympioniků," uvedl Nečas.

Proti zárukám budou podle úterního doporučení předsednictva ve středu hlasovat lidovci, zelení mají k projektu výhrady týkající se ekonomiky.

Pokud vláda garance schválí, zaváže se tím k respektování Olympijské charty.

Ministři mají také přislíbit volný vstup a pohyb lidem, kteří dostanou od olympijského výboru akreditaci. Vláda má dokumentem také přislíbit, že "budou přijata všechna nezbytná opatření" k tomu, aby město Praha a Český olympijský výbor "beze zbytku splnily své povinnosti".

Návrh ve vládě pravděpodobně podpoří občanští demokraté, což by k jeho přijetí stačilo. Ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) v připomínkovém řízení vyjádřilo s materiálem zásadní nesouhlas. Garance asi nepodpoří ani další lidovečtí ministři, dnes jim to doporučilo stranické předsednictvo. Zelení mají k olympiádě výhrady týkající se ekonomiky.

V průvodním materiálu se uvádí, že se "v žádném případě nejedná o finanční garanci a ani nezavazuje stát kdykoliv v průběhu kandidatury finanční garance poskytnout."

Záruky mají být součástí přihlášky Prahy, která se chce ucházet o uspořádání letních her v roce 2016. Mezinárodnímu olympijskému výboru má být doručena nejpozději 14. ledna.

O odeslání a podobě přihlášky bude po rozhodnutí vlády jednat správní rada společnosti Praha olympijská. Její šéf Tomáš Petera je připraven jít do boje o olympiádu i bez vládních záruk, přestože by to znamenalo výrazně nižší šance na úspěch.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze