Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Udivení Číňané: Na kole se přece nezávodí

12 2007
Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rozjedou se u náměstí Nebeského klidu a došlapou až pod Čínskou zeď. Podivuhodnou scenerii bude mít za rok silniční závod cyklistů na olympijských hrách v Pekingu. Udiveně na něj budou hledět i mnozí Číňané. Kolo? To je přece výhradně dopravní prostředek, ve zdejší silniční zácpě sázka na jistotu.

Na něm se jezdí do práce. Že je to také sport? To vyprávějte jinde.

Pekingem se denně prodírá až pět milionů kol. Muž v saku šlape z práce, na rámu veze manželku, která v ruce drží maso a večeři.

Nebo opodál: stařík přivazuje řetězem ke stromu rezavý bicykl s vozíkem, pamatující snad ještě kulturní revoluci.

Tři roky už žije v čínské metropoli i Lukáš Brzák, bývalý amatérský cyklista. Tady si pořídil rachotinu, obyčejné cestovní kolo Hui-ing. Po třech letech mu zrezlo.

"Kupovat lepší nemělo cenu," namítá. "Hned vám ho ukradnou. Kamarád si ho přidělal k lampě železným zámkem, za chvíli se vrátil a bylo pryč."

Nové cestovní kolo však pořídíte za pouhých 100 jüanů (260 korun), tedy za stejnou sumu, kolik stojí čtyři "americké" kávy v cukrárně.

A potom? Hlavně nezávoďte!

"Tady můžete řídit kolo jedině s upřeným, lehce démonickým pohledem před sebe a rukou na zvonku," radí studentka Marie Vykopalová.

Čínská průvodkyně Ruby při túře po sportovištích ukazuje: "Vlevo je olympijský areál pro motokros na kolech." Rozumějte: pro BMX. Ruby v životě o něčem takovém neslyšela. Ten sport jí připadá stejně mimozemský jako olympijský velodrom ve tvaru lodi UFO.

Předolympijský testovací závod horských kol sledovalo v Pekingu pouhých sto diváků. Paradoxně právě v této disciplíně však patří trio čínských dívek Wang, Žen a Jing od letoška ke světové extratřídě.

Zjevily se na scéně náhle. Jak? Snad díky dopingu? "Věřím, že jsou čisté," tvrdí olympijská vítězka Dahleová z Norska.

Věří i Brzák. Viděl je závodit. Zná i jejich příběh. Na počátku bylo 18 třináctiletých dívek necyklistek, které mocní pohlaváři čínského sportu vybrali k olympijské přípravě na horských kolech v jedné z provincií. Teď z nich zbyly tři. Tři hvězdy. Jediné bikerky v zemi.

"Za jejich výkony je totální dril," povídá Brzák. "Dřou, obětují vše. Nemají auta, účet, jejich rodiny žijí v chýši. Když Čecha píchne při tréninku v těle, řekne: Au. Ona řekne: Nic se neděje, dostanu státní peníze, musím zabezpečit rodinu – a dalších 14 hodin trénuje."

Ale až se sportem skončí? Čím se uživí? "Bývalá mistryně světa v atletice prodávala na ulici tepláky," říká Wang-i z agentury Nová Čína. "Teď vláda řeší, co s nimi."

KOLA PRO ŽIVOT. Desítky kol u pekingské stanice metra Si-č’-men. Tady se na nich jezdí jen do práce. Cyklistické závody většina Číňanů vůbec nezná.

Autor:


Témata: Peking 2008, UFO
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze