Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Úkol pro Sáblíkovou zní: vzít si na olympijském oválu druhé zlato!

Bude mít Martina Sáblíková důvod k radosti i po závodě na 5000 metrů? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2010
Richmond (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Určitě nechoďte před půlnocí spát. Jestli jste zvyklí usínat o desáté, dneska to nedělejte. Je tu sportovní silvestr. Málokterý jiný závod na vancouverských hrách má tak jasnou favoritku jako rychlobruslařské klání na 5 000 metrů. Takovou převahu nad protivníky jako 22letá Martina Sáblíková neměli ve své éře ani Zátopek, Čáslavská či Železný.

Zastavit ji může snad jen vlastní nervozita nebo triviální technická chyba. "Jsem dobře naladěná, vyždímaná budu až po pětce," říká.

Právě dnes má potvrdit, co v předchozích čtyřech letech na této trati předváděla. "Bude to těžké. Výborné jsou Němky, Kanaďanky, Holanďanky. Uvidíme, jak se s tím dokážu poprat," skromně říká.

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Rychlobruslení však není sportem, kde o výsledku rozhodují nahodilost, štěstí či subjektivní výrok rozhodčích. Ve formě Sáblíková je, fakta hovoří pro ni. Od roku 2007 získala na 5 000 metrů všechny tituly mistryně světa, překonala světový rekord a prohrála jedinkrát, s Němkou Pechsteinovou, která tu není.

Když pohlédnete na kurzy, jaké na ni nabízejí sázkové kanceláře, je to, jako kdyby Barcelona hrála proti druholigovému týmu.

Johann Olaf Kos, se třemi zlatými hrdina lillehammerské olympiády, věští: "Když neztratí koncentraci nebo ji nepotká něco zlého, bude podruhé zlatá."

Nizozemci odmítají, že by mohli bojovat se Sáblíkovou o titul. Největšími sokyněmi budou Němka Beckertová a Kanaďanky Hughesová s Grovesovou, hnané bouřlivým domácím publikem. Sáblíková před velkými starty běžně nespí, ani medaile ji prý neuklidnily.

"Ale se dvěma plackami u postele nemá nejmenší důvod, aby byla nervózní a brala prášky na spaní," tvrdí trenér Stanislav Frühauf, jenž k olympijskému zlatu přivedl lyžařku Kateřinu Neumannovou.

Martina Sáblíková se raduje ze zisku bronzové medaile v olympijském závodě na 1 500 metrů na ZOH ve Vancouveru.Trenér Novák (vpravo) a Martina Sáblíková oslavují zisk bronzové medaile.

Navíc v okamžiku, kdy vkročí na led, dokáže vlastní nervy zatím vždy ukočírovat. Vývoj závodu může ovlivnit los. Sáblíková pojede v poslední skupině, záleží na tom, s kým a kdy.

"Konkurovat by jí teoreticky mohla jedině Beckertová. Kdyby ji nalosovali do rozjížďky k Martině, mohla by se vyhecovat. Ale spíš ne," soudí Gerard Kemkers, šéf Nizozemců, kteří rychlobruslení rozumějí jako nikdo jiný.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Držte palce Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům a fanděte společně. Fanoušci se scházejí na facebooku.

Kouč Petr Novák dokáže svoji svěřenku vyhecovat. Jde o poslední olympijský start ve Vancouveru, už není na co se šetřit. I kdyby se fyzicky zdevastovala, je ochotná to udělat. Po světovém rekordu v Salt Lake City lezla doslova po zemi, ani nemohla chodit. Včera si naposledy zatrénovala.

"Zkusíme tempo na pětku, abych viděl, na jaký čas se tu dá jet," říkal Novák. "Ale v tréninku už nic velkého nevymyslíme. Buď forma vydrží, nebo ne."

Vám nezbývá než zapnout večer televizi a čekat. A popřát: Hodně štěstí.

Jak jet pětku? Hlavou, říká kouč

Představte si, že Martina Sáblíková přichází před závodem na 5 000 metrů ke kouči Petru Novákovi a říká mu: "Hele, mě bolí nohy, necítím se." Zhroutí se medailové sny? Ne, právě naopak. Přesně to chce totiž Novák slyšet. "V jejím případě je to lepší znamení, než kdyby mi řekla: Dneska jim ukážu, cítím se."

Pětka je dlouhá, šeredně dlouhá trať, kde hraje strategie stěžejní roli. Proto důkladně otestují kvalitu ledu. "Každý den je malinko odlišná," vysvětluje kouč. Zjištěné údaje jim pomohou stanovit taktiku, jak rychle rozjet úvodní kola. Zahltit se by bylo osudné.

Dvě hodiny před závodem se Sáblíková začne koncentrovat. Potom už na ni nikdo radši nemluví, jedinou výjimkou je Novák. "Povídáme si a přesvědčuji ji, že na to má. Jak je skromná, tak si to pořád nepřipouští." Často od Sáblíkové uslyší: "Dneska to nedopadne."

Ale zůstává klidný. Rozhodně nečekejte světový rekord. Ty padají jen na vysokohorských oválech v Salt Lake City a Calgary, v podání Sáblíkové má hodnotu 6:45,61. Tentokrát očekávejte spíše výkon okolo 6:53, takový může brát zlato.

Čísla, která budou při televizním přenosu naskakovat, napovědí mnohé. Abyste byli v obraze: při dosud posledním pohárovém závodě na 5 000 metrů v Hamaru se Sáblíková k času 6:50,07 rozjela úvodními koly za 31,5 a těsně nad 32 vteřin. Poslední kola absolvovala za 32,8 a 33,0.

Udržet tempo je klíč k úspěchu. "Tuším, jaký čas tu může jet a jak rychle by měla pětku rozjet. Ale nechci to teď říkat, protože bych dal návod soupeřkám," říká Novák.

Mají domluvený vlastní slovník, jak si při závodě předat informace. Jde o slovník holých vět a údajů. Nelze jinak, vždyť se kolem kouče mihne rychlostí 43 km/h. "Nemůžu toho na ni řvát moc, musím si rozmyslet co. Buď informace o technice, nebo o čase." Když jí kouč u dráhy zatleská, je to vzkaz: Jedeš, jak máš. Jindy nahlásí rychlost kola. Většinou však náskok na soupeřky.

Pokud zakřičí "jedeš pod sedm", bude to nadějné. To by bruslila na čas pod sedm minut. Od 3. kilometru každé další kolo bolí víc a víc, nohy jsou v jednom ohni. "Nejvíc si Martina při pětce hrábla v Moskvě, kde předloni jedinkrát prohrála s Pechsteinovou. Postavil jsem ji tehdy na start, ačkoli byla na hranici toho ležet v posteli, nebo jezdit. Tam si pětku vytrpěla," vzpomíná Novák.

Až protne cíl dnes, bude mít Novák vykřičený hlas. "Po závodě mutuju jako puberťák. A kdybych chtěl křiknout víc, bylo by to, jako když zavyje pes." Dnes by ale zavýt chtěl. Prostou větu: "Máme zlato!"Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze