Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Úleva. Zlatá záda rychlobruslařky Sáblíkové povolila

Martina Sáblíková před odletem do Vancouveru | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

3 2010
Je půl deváté ráno, Martina Sáblíková v hotelu právě posnídala a oznamuje: "Už bych zase spala." Trenér Petr Novák se zasměje: "Vždyť jsi teď vstala." Na vysokohorském soustředění v Calgary načínají druhý týden, aklimatizace však stále trápí ženu, která bude největší nadějí české olympijské výpravy.

"Pokaždé je to se mnou v zámoří stejné. Dlouho trvá, než se srovnám. Tady usínám i cestou na trénink," povídá rychlobruslařka.

Dobrá zpráva naopak zní: Bolesti zad výrazně ustupují. Den po příletu do Kanady bylo zle. Tehdy klepala trenérovi na dveře od pokoje a nešťastně říkala: "Petře, nemůžu se hýbat. Nedokážu se otočit."

Jak k tomu došlo? Patrně cestou z Prahy, kdy záda prochladla. "Po přestupu v Londýně nás nechali dvě hodiny sedět v letadle, které mělo zpoždění, na místech, kde silně profukovalo."

Když se potom v Kanadě pokusila bruslit, tělo protestovalo. "Na rovinkách, jak jsem máchala rukama, bolelo fakt hodně."

Pomohla i akupunktura

Novák má s bolavými zády Sáblíkové dlouholeté zkušenosti. Nasadil masáže i akupunkturu speciálními jehlami, do nichž se vhání elektrický proud. "Teď už se bez potíží otočím, cítím jen mírnou bolest," těší závodnici.

Zbývá tedy, aby se spící "šípková Růženka" na ledu probrala. "Kvůli zádům i aklimatizaci to bylo zatím takové nemastné neslané. Ale s každým dalším dnem se zlepšuje," říká Novák.

Německé sokyně Beckertová a Anschützová si k soustředění vybraly americké Salt Lake City, nejlepší Nizozemky se kdesi skrývají, zato kanadské hvězdy krouží na oválu v Calgary, Sáblíková pokukuje po mistryni světa Kristině Grovesové. "Pěkně se odráží do stran, jede symetricky," hodnotí.

Martina Sáblíková, rychlobruslařská mistryně Evropy ve vícebojích

ZA ČESKÉ BARVY. Záda Martiny Sáblíkové drží a měla by být na olympiádě zcela v pořádku.

S kolegyní Karolínou Erbanovou si užívají zdejší stravu, včera obědvaly steak, večeřely pizzu. V restauraci se neznámí lidé zvedají od stolu, přejí jim štěstí. "Já mám tuhle zemi prostě ráda, vždycky se sem těším. Lidi jsou tu hrozně přátelští. Taková určitě bude i celá olympiáda," věří Sáblíková.

Po dnech, kdy v Calgary mrzlo, stoupá teplota nad nulu, sníh taje. Do haly příležitostně chodí pěšky, dva kilometry tam i zpět. Denní režim: ráno rozklusání, od 10.30 půldruhé hodiny na ledu, oběd, odpolední trénink, posilovna, masáž, večeře.

Před spaním pouštějí televizi, olympiády je plno na každém kanále. Hrdinkou dne je kanadská rychlobruslařka Clara Hughesová. Olympijskou vítězku z Turína určili za vlajkonošku domácí výpravy.

Agentura tvrdí: Získá dvě zlaté

Při kontrolním závodu v Calgary zvládla Sáblíková 500 metrů jen za 40,7, nejkratší trať umí mnohem rychleji. "Na první stovce jsem se málem zabila."

Novák testu velkou váhu nepřikládá, chystá však ještě jeden, po sobotním příletu doVancouveru na trati 1 500 metrů. Podle americké agentury AP, která natipovala výsledky všech olympijských disciplín, zvítězí jeho svěřenka na hrách na 3 000 i 5 000 metrech (a další dvě zlaté medaile získají Bauer a Kraus).

Sáblíková reaguje: "Tak to je prima. Jenže ono se to pěkně píše a hůř provádí. Dobře vím, co všechno se může přihodit." Je čas odejít zase na trénink. Ještě jednou zívne a doufá: "Hlavně nesmím usnout při jízdě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze