Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Unavil jsem málo soupeřů, na medaili to nestačilo, litoval Bauer

ŠVÉDSKÁ RADOST A ČESKÉ ZKLAMÁNÍ. Jako by se Lukáš Bauer snad ani nechtěl dívat, jak vedle něj švédští běžci slaví. Český reprezentant skončil sedmý, ač dlouho vedl. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - První Lukáš Bauer, za ním v dlouhé řadě srovnaní všichni soupeři. Tenhle obrázek se opakoval při všech čtyřech průjezdech běžeckého pole v první polovině olympijského skiatlonu. "Udělal jsem závod, ale nestačilo to," mrzelo sedmého v cíli.

Klasiku jste rozjel ve velkém tempu, nebyl to velký risk?
Plánoval jsem v klasice unavit tolik lidí, abych pak byl na bedně, ale úplně se to nepodařilo. Byl jsem na to skoro sám, jakmile jsem před sebe pustil třeba Colognu, tak se tempo hned výrazně snížilo. Podmínky tomu příliš nenahrávaly, ale byl jsem rozhodnutý riskovat, i kdybych to měl nakonec odskákat.

Lituje něčeho ve své strategii?
Kdybych jel v klidu a hlídal si pozici, tak by to pravděpodobně skončilo hůř. Tempo klasiky by bylo menší, soupeři odpočatější, a já bych se při bruslení strkal s více lidmi. Lituji jedině pádu na konci předposledního kola, kvůli kterému jsem se ze třetí pozice ve skupince propadl na poslední.

Pád tady nikdo neviděl. Kde a jak k němu došlo?
V kopci jsem chtěl začít stíhat vedoucího Olssona, ale udělal jsem chybu, že jsem měl lyži tam, kde mi na ni někdo mohl stoupnout. Trať není dost široká, chtěl bokem předjet a prostě mi přišlápli lyži. Úplně jsem nespadl, klekl jsem si. Ale než jsem se zvedl, byli všichni už kus přede mnou. Na chvíli mě to rozhodilo.

Český lyžař Lukáš Bauer při skiatlonovém závodu na ZOH ve Vancouveru.

Český lyžař Lukáš Bauer při skiatlonovém závodu na ZOH ve Vancouveru...

Lukáš Bauer v čele závodníků při závodu ve skiatlonu.

... byl dlouho v čele, ale nakonec po velké dřině skončil bez medaile.

Jak se vám jelo v takovém vedru?
S vedrem jsme bojovali všichni. Trať byla hodně pomalá, ve sjezdech první vytlačil vodu ze stopy a tím ji výrazně zrychlil, takže když se v kopci urvala menší skupinka, ve sjezdu se to zase sjelo.

Takže vám počasí překazilo cestu k medaili?
Výrazně ji ztížilo, ale nechci se na počasí vymlouvat, protože až do cíle jsem byl na dosah medailí. Co mi ji výrazně víc překazilo, to byl ten pád.

Dále čtěte: Bauer na druhou medaili...

...nedosáhl. Po slibném úvodu skiatlonu ho zbrzdil pád

Vám se nepodařilo pole roztrhat, ale Olsson ujel hned po přezouvání. Jak to dokázal?
Podařilo se mu dobře přezout a využil toho. Jel jsem sice z depa hned za ním, ale neměl jsem nasazené hůlky. Navíc jsem toho měl po klasice dost, a tak jsem byl rád, se můžu v prvních dvou kolech za někoho schovat a pošetřit si síly.

Olsson jel dlouho vpředu sám a s vámi ve skupině byli další dva Švédové. Byla znát týmové režie?
Ano. Když byl Olsson v úniku, tak to Hellner těžce brzdil až blokoval. Jakmile jsme se dostali k němu, skočil nám na lyže a bránil v předjetí. Hlídal celou šíři tratě, aby se nikdo nemohl přiblížit k Olssonovi. S Legkovem jsme neměli šanci dostat se před něj. Jediná šance byla, že ho jeden nalákal a druhý podjel. Tohle těžce neuznávám. Chtěl jsem mu zlomit hůlku, jak mě to rozzlobilo.

Jak se lámou soupeřům hůlky
Ještě nikdy jsem ji nikomu nezlomil, ale hole jsou křehké, často si ji zlomíte sami, tak to určitě jde.Najdete na iDNES.czmobilní verze