Urostlý chlapík se v Aténách bude rvát

12 2004
Praha - Je pořádný hromotluk, na krátkém sestřihu má naraženou bílou kšiltovku. A teď se jede prát do Atén. "Nemůžu přibrat," najednou se mile usměje chlap, který váží 110 kilo. David Vála, zápasník řecko-římský, míří na druhou olympiádu. Zase si chce užít trochu slávy. Jako když skončil v Sydney devátý.

David Vála se usmívá, rozhodně není před vrcholem sezony nervózní. Jen doladí formu, na začátek olympiády se bude dívat v klidu doma.

"Ve výpravě mám řadu kamarádů. Hlavně od nás z Olympu. A týden před odletem stejně už nic závratného dohnat nestihnu," neláme si hlavu milovník pizzy přezdívaný Dave.

Jestliže si většina sportovců přípravu obvykle pochvaluje, Vála v ní měl dost potíží. "Na nominačním turnaji v Taškentu jsem si poranil vazy, pak měl měsíc chřipku a teď mě bolí rameno," dává nahlédnout do svého chorobopisu.

Právě v hlavním městě Uzbekistánu si český zápasník vybojoval vstupenku do Atén. Bylo to na poslední chvíli, až na závěrečném nominačním turnaji. "POvedlo se mi to až na třetí pokus a ještě jsem končil se zraněním," vzpomíná borec v tričku s pěti olympijskými kruhy.

Šrámy si pak léčil u moře, odletěl do Tuniska. Zda ho šrámy výkonnostně srazí, to se ukáže až za pár dní na olympijské žíněnce.

Reprezentační trenér Ervín Varga věří, že se vedle Petra Švehly prosadí i jeho druhá olympijská naděje. Favoritů je podle uznávaného znalce půltucet, Vála bude o místo v desítce usilovat. "Musím si dávat vysoké cíle. Když všechno klapne, můžu být v semifinále," přeje si. Ale jedním dechem dodá: "Ale taky můžu skončit hned ve skupině."

Ostrou zkouškou pro něj měl být kontinentální šampionát ve švédské Haparandě. Zranění mu plány překazilo. Teď odpadly i sparingy v Tatě. Maďarští reprezentanti nakonec společný kemp odvolali. "Oni nechtěli ukázat karty. Taktiku nechtějí prozradit. Byli jsme místo toho v nymburském sportovním centru, předtím i v Polsku a Maďarsku. Mělo by to stačit."

Zatímco Petr Švehla, lehká váha do 55 kilogramů, musí do olympijského vážení ještě čtyři kila zhubnout, David Vála by klidně mohl přibrat. Jde v kategorii do 120 kg, má o deset méně. "Snažil jsem se nabrat, abych měl svalovou hmotu jako ostatní, ale při intenzivních trénincích se mi to nepovedlo. Nejsme vzpěrači, ani kulturisti. Teď už by to bylo jen na škodu. Zase bych měl být rychlejší a výbušnější."

Pro zápasníky začnou hry vážením, příští pondělí. "Letíme teď ve středu. Myslím si, že pět dní je na aklimatizaci akorát. Nemá cenu se zbytečně pražit v Řecku na sluníčku. Užijeme si ho dost," tuší Vála.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz