Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staří? Snad. Rychlí? Určitě! Stovka je jevištěm pro Bolta a Gatlina

Usain Bolt (vlevo) přijímá gratulaci od amerického rivala Justina Gatlina. | foto: AP

13 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Usain Bolt tvrdí, že měl v Riu jediný problém. „Musel jsem pořídit televizi na pokoj. Slíbili nám ji, ale po dvou dnech tam pořád nebyla. Tak jsem ji koupil sám.“ O víkendu se však bude na dráze jeho problémem nazývat Justin Gatlin.

Je tu královská stovka sprinterů. Největší trhák her.

Američan Gatlin vládne časem 9,80 světovým tabulkám roku.

Naopak Bolt je v nich až čtvrtý.

Přesto je to znovu Jamajčan, kdo platí za největšího favorita. Je přece mužem největších závodů, rozeným vítězem.

Vzpomínáte na loňský srpen? Gatlin vlastnil šest ze sedmi nejrychlejších časů sezony. Ale na mistrovství světa v Pekingu jej Bolt za 9,79 o setinu porazil.

Také na vzájemné souboje vede Bolt 7:1. „Legendou už jsem se stal. Jsem nejlepším žijícím atletem světa. Tady to potvrdím,“ vyhlašuje.

Už jeho první kroky v Riu připomínaly příjezd imperátora. V Cidade das Artes, největším divadle Jižní Ameriky, uspořádal oslavu sebe sama. Tančily pro něj polonahé tanečnice. Norský reportér mu složil rapovou píseň. Sám si nafotil selfie s brazilskými vojáky. „Jsem rád, že mě chrání,“ připsal Bolt k fotografii.

Když si pak prezident atletické asociace IAAF Sebastian Coe posteskl, že jsou stále neprodané vstupenky na atletické večery, Bolt vyzýval: „Určitě si ji kupte. Bude to skvělá show. Přepíšu při ní historii.“

Šediny? Ne, vědomosti

Gatlin přirovnává jejich duel k basketbalovému mači, kde proti sobě stojí Kobe Bryant a LeBron James. Nebo k fotbalovému zápasu, v němž jsou soupeři Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

ZKLAMANÝ VICEMISTR SVĚTA. Justin Gatlin musel skousnout porážku, Usain Bolt v...

PŘED ROKEM. Justin Gatlin musel skousnout porážku, Usain Bolt v jeho objetí slaví zlato na stovce loni na MS v Pekingu.

„Pokud myslíte na atletiku, myslíte na Gatlina a Bolta,“ říká Američan. „V neděli to buď bude můj den, nebo den mého zklamání.“

Loni média jejich finále na světovém šampionátu prezentovala coby souboj Dobra a Zla, vzhledem ke Gatlinově dvojnásobnému dopingovému provinění v minulosti. Letos se píše o „souboji staříků“.

„Jasně, Justin je starý muž. Jen se podívejte, kolik už má šedivých vlasů,“ říká Bolt o 34letém sokovi.

„To nejsou šediny, ale moudrost,“ namítá Gatlin a Bolta, který za týden oslaví 30. narozeniny, nazývá „mužem středního věku“.

Průměrný věk olympijských vítězů stovky od roku 1896 je 23 let. Bolt by se stal nejstarším šampionem od Linforda Christieho v Barceloně 1992. Gatlin nejstarším vůbec.

Potkávají se celou dekádu. Gatlin vyhrál stovku v Aténách 2004, pak si Bolt v Pekingu 2008 vzal trůn. Když tehdy vběhl s rozvázanou tkaničkou na jeviště dějin, jeho sok zůstal kvůli dopingovému trestu jen u televize. Se svým vítězným časem z Atén 9,80 by v Pekingu skončil s odstupem druhý.

Bolt se také v Riu prezentuje coby zavilý odpůrce dopingu: „Sport se ubírá správným směrem. Odplevelujeme ho od těch špatných.“

Nicméně s Gatlinem nejsou nepřáteli. Naopak. „Usain je dobrý parťák,“ říká ten starší. „Mimo trať se dokážeme spolu skvěle bavit. Ale jakmile vstoupíme na dráhu, toužíme toho druhého pokořit.“

VELKÝ SPEKTÁKL. Usain Bolt a Justin Gatlin  (uprostřed) ve finále stovky na MS...

VELKÝ SPEKTÁKL. Usain Bolt a Justin Gatlin (uprostřed) ve finále stovky na MS v Pekingu, v krajních drahách finišují bronzoví Trayvon Bromell a Andre De Grasse.

Dokonce i jejich matky se přátelí. Boltova Jennifer se s Gatlinovou Jeanette seznámila před rokem v Pekingu. „Často si voláme. Jsme si blízké,“ líčí.

Jak vážné bylo jeho zranění?

Gatlin o svém soupeři tvrdí: „Když je Usain dole, dovede se vrátit. A když je nahoře, je nejlepší. Tohle je typ chlapa, kterého chcete mít před očima a jít po něm.“

Ale je nyní Bolt opravdu nahoře? Jak rychlý dokáže být po svém zranění zadního stehenního svalu? Ještě před třemi týdny pronesl: „Nejsem zatím v plné kondici.“ Teď ujišťuje: „Zranění je minulostí.“

Potíže se stehenním svalem řešil už před hrami v Londýně, měl je také předloni a loni. Letos se hovořilo dokonce o malé svalové trhlině. Ta se nezahojí, jestliže jí nedopřejete dost času.

Jenže o jak vážný handicap skutečně šlo?

Přední kanadský fyzioterapeut Trent Stellingwerff soudí: „Myslím že nikdo na planetě, kromě tří nebo čtyř lidí, momentálně neví, jaká byla plná Boltova diagnóza.“

Při jamajské olympijské kvalifikaci kvůli tomuto zranění odstoupil jen pár minut před finálovým během stovky. Přísná pravidla olympijské kvalifikace atletů USA i Jamajky praví, že na hrách mají reprezentovat nejlepší tři z národního kvalifikačního závodu. On však dostal výjimku.

„Dostává se mu až příliš privilegovaného zacházení,“ reagoval v amerických médiích Gatlin.

Bolt se tomu zasmál.

„Odpovím mu svým během.“

Čas finále nadejde v noci na pondělí, ve 3.25 českého času.

Autor:


Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz