Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěl jsem lepší čas, ale už jsem starší. Hlavní je výhra, říkal Bolt

Jamajčan Usain Bolt si na oslavu vítězství v závodu na 200 metrů vzal kromě jamajské vlajky i tu brazilskou. (19. srpna 2016) | foto: AP

19 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Déšť bubnující do plochy Olympijského stadionu pozvolna ustával. Tribuny šílely nadšením. A sprinter Usain Bolt vyběhl k poslednímu individuálnímu závodu na olympijských hrách. Světový rekord na dvoustovce nevylepšil, ale další zlato získal. "Znamená to pro mě hrozně moc," řekl.

Stadion nadšeně skandoval „Usain Bolt! Usain Bolt! Usain Bolt!“

A jamajský sprinter si vychutnával osmý olympijský triumf. Klaněl se publiku, bil se do srdce, roztahoval vítězně ruce. Pak políbil trať, pokřižoval se.

„Atmosféra byla excelentní. Energie na stadionu byla úžasná. Jsem opravdu šťastný. Dvoustovka pro mě znamená víc než cokoliv jiného,“ říkal.

Časem 19,78 sekundy nevylepšil své vlastní maximum 19,19, jak původně doufal. Nenahrály mu podmínky, trať byla mokrá, navíc nebyl spokojený s rychlostí startu. I proto v cíli ukázal nejprve zklamanou grimasu, až pak zaťal pěsti.

Fotogalerie

„Chtěl jsem běžet rychleji, když už ne překonat světový rekord. Ale po semifinálovém souboji s De Grassem jsem měl unavené nohy. Už jsem starší, neregeneruju tak rychle. Klíčové je, že jsem vyhrál. Proto jsem přijel,“ vykládal 29letý atlet.

Stejně jako v semifinále si i v boji o medaile s kanadskou vycházející sprinterskou hvězdou poradil - a s přehledem. „Ale vím, že Andre bude jednoho dne skvělý, když bude dál tvrdě makat a zůstane na dobré cestě.“

Dokud Bolt závodí, prohrávat s ním nehodlá. Jeho kariéra - minimálně ta olympijská - už ovšem nebude trvat dlouho. V noci na sobotu českého času (3.35) ho čeká poslední závod, štafeta na 4x100 metrů.

Příležitost, jak získat deváté zlato a perfektně tak dovršit svou již tak impozantní sbírku.

„Jsem tady, abych odvedl svoji práci. Ještě mě čeká jeden krok.“

Rio se chystá na další atletický vrchol - a velké loučení.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze