Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěch běžkaře si bratr vychutná až u videa

21 2002
Pardubice - Dohrál přípravné utkání v hokeji a v kabině hned s velkou zvědavostí sáhl po svém mobilním telefonu. Zajímalo ho, jak si vede na olympijských hrách v Salt Lake City jeho bratr Martin, největší česká naděje v mužském sprintu. Po porážce Pardubic, za které hraje, si mohl spravit chuť. "Už jsem měl na mobilu zprávu od mamky. Dozvěděl jsem se, že Martin uspěl v kvalifikaci a postoupil do nejlepší šestnáctky," řekl Petr Koukal, devatenáctiletý hokejový útočník Pardubic.

Nemohl sledovat ani čtvrtfinálový boj svého o rok staršího bratra, protože byl se svými spoluhráči na večeři. Martinův konečný výsledek se dozvěděl až z otcova telefonátu.

"Sprint sice dávali v televizi až ze záznamu, přednost dostaly akrobatické skoky a Aleš Valenta, ale taťka na teletextu výsledek objevil, a tak mi ho zavolal," řekl Petr Koukal.

Devátým místem bratra byl nadšen. "Je to krásné. Vždyť je třetím nejlepším českým běžkařem na olympiádě," radoval se Koukal. "Vím, že se v Salt Lake City oteplilo a že Martinovi nejely lyže. Postupem do čtvrtfinále si však splnil svůj cíl, i když tajně snil o semifinále."

Nakonec nezůstalo pouze u slovních informací od rodičů. Ve večerních zprávách viděl alespoň šot z bratrova závodu. "Ani předchozí soutěže jsem neviděl, protože se většinou kryly s tréninky nebo zápasem. Pouze při bruslařské třicítce mi to vyšlo a mohl jsem ji sledovat. Jinak stíhám jenom večerní sestřihy," řekl mladší z Koukalů.

O nic však nepřijde. Jeho rodiče pečlivě nahrávají všechna olympijská vystoupení Martina. "Po olympiádě určitě všechno zhlédneme a Martin nám závody rozebere," řekl mladší bratr úspěšného olympionika. Nezůstane jen u poolympijské debaty u televizní obrazovky. Po sezoně se ještě spolu chystají brázdit alpské svahy na sjezdových lyžích. Vzájemný běžkařský souboj si nechávají až na konec roku.

"Každý rok na Vánoce spolu jednou vyrazíme na běžky," prozradil Koukal. "Snažím se mu vyrovnat ve sprintu, ale vydržím tak sto metrů," dodal se smíchem. Raději se proto určitě bude držet svého hokeje. "Běžky jsou moc velkou dřinou a asi bych potřeboval střídačku," smál se Koukal.

Jeho staršího bratra však kdysi běžecká stopa začala lákat víc než led. Původně totiž hrával také hokej, ale na rozdíl od Petra chytal v brance. "Pak však zkusil běh na lyžích, dostal se do dobré party a už u toho zůstal," řekl Petr.

Na rozdíl od vánočního běžeckého souboje se tak nikdy neskutečnil hokejový duel střelce Petra a brankáře Martina. "Když jsem hrával ještě ve Žďáru, tak si s námi byl párkrát zatrénovat. Do branky se však už nepostavil, nesehnal výstroj," vysvětlil mladší z Koukalů.

Každý se drží svého - Martin běžek a Petr hokejky. A navzájem si jezdí fandit. Martin na zimní stadion do Pardubic a Petr zase na Světový pohár do Nového Města na Moravě.

Úspěšnější je zatím starší z bratrské dvojice. "Aspoň mám velkou motivaci. Kdybych se Martinovi jednou aspoň trochu vyrovnal, tak bych byl moc spokojen," řekl pardubický hokejový útočník.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze